Olaf Brzeski - Czułe spojrzenie

Olaf Brzeski – Czułe spojrzenie

Otwarcie wystawy: 27.02.2015 (piątek), godz. 19.00
Czynna do 12.04.2015 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)
Kuratorka: Paulina Kempisty

„Czułe spojrzenie” to pierwsza wystawa Olafa Brzeskiego w Lublinie, na której prezentowane są najnowsze rzeźby artysty oraz wybrane realizacje z ostatnich sześciu lat. Tytułowe „spojrzenie” to jeden z pojawiających się w twórczości Brzeskiego tematów, który znajduje swoje rozwinięcie na lubelskiej wystawie. Spojrzenie w jej kontekście ma znaczenie wielowymiarowe – może być rozumiane jako podstawowe narzędzie percepcji, warunek poznania i budowy naszego obrazu rzeczywistości, a także jako pierwotny i jednocześnie najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji z drugim człowiekiem. Spojrzenie jest wobec tego najczulszym receptorem sztuk wizualnych oraz, pośrednio i wprost, przekaźnikiem emocji na linii artysta – widz.

Rzeźby Brzeskiego silnie oddziałują na oglądającego na pierwszym – wizualnym –  etapie odbioru dzieła – drażniąc jego wzrokowe i estetyczne przyzwyczajenia („Blask”, „Suche i wilgotne”, „Upadek człowieka, którego nie lubię”, „Francis i haszysz”). Dopiero gdy patrzący rozwikła „wizualną zagadkę”, zaczyna się zastanawiać nad znaczeniem tego, co ogląda. W pracach artysty wyczuwalne jest jego silnie zindywidualizowane spojrzenie na obiekt swoich zainteresowań; bez względu na to, czy jest to przyjaciel, prostytutka czy własne odbicie w lustrze – spojrzenie to bywa ostre i przenikliwe, bywa też czułe i łagodne. Brzeski kieruje wzrok również na samego siebie, badając naturę swojej wyobraźni, zastanawiając się nad możliwościami realizacji wykreowanych wizji („Monumentalność”, „999”).

Olaf Brzeski (ur. 1975) ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2000). Jest autorem rzeźb, instalacji, wideo i rysunków. Był nominowany do konkursu Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2009) oraz Paszportów Polityki (2013). Pracuje w Berlinie i we Wrocławiu.

Patronat medialny