Oskar Dawicki "Lacrimosa"

Oskar Dawicki – Lacrimosa

Otwarcie wystawy: 27.03.2015 (piątek), godz. 19.00
Czynna do 26.04.2015 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)

„Lacrimosa” Oskara Dawickiego to zaprojektowana specjalnie do przestrzeni Galerii Labirynt monumentalna instalacja, której centralny punkt stanowi film „Łzy szczęścia” zrealizowany we współpracy z kompozytorem Pawłem Mykietynem. Artysta rozwija przed widzem zaskakującą odrealnioną przestrzeń i wprowadza go w specyficzny, wizualno-dźwiękowy trans.

Po sukcesach filmu „Performer” (reż. Łukasz Ronduda i Maciej Sobieszczański, 2015) na festiwalach filmowych w Rotterdamie i Berlinie, gdzie film otrzymał nagrodę Think: Film Award, zmagania Oskara Dawickiego – bohatera i zarazem odtwórcy roli samego siebie – nie kończą się. Autoironiczna, egzystencjalna relacja powraca, nie ma ona początku ani końca, nie ulega bowiem prawom fizyki, czasu i rynku.

Kolejne przeprosiny to kolejna rozpacz – autorefleksja przez fale śmiechu i morze gorzkich łez. Nie ma tu miejsca na rozbudowaną narrację, nie ma miejsca na słowa ani żonglerkę obrazami. Bohater płacze, ale zarazem odwraca sensy do góry nogami. Podejmuje grę z prawami grawitacji i po raz kolejny próbuje oswajać rozpacz, przeliczając jej cierpkie krople na twardą walutę.

Kurator: Robert Rumas

Patronat medialny:

Patrnerzy