slyder-biennale

Pawilon Ukraiński na 58. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia

W Pawilonie Ukraińskim będzie prezentowany projekt Cień marzenia* padający na Giardini della Biennale, odnoszący się do pojęcia mitu oraz jego znaczenia i wpływu na współczesną sztukę.

Podczas Biennale w Pawilonie będą trwały całodzienne performanse odwołujące się do mitycznego lotu największego na świecie samolotu towarowego nad Wenecją 9 maja w południe. An-225 Mriya* (ukr. „marzenie”) rzuci cień na Giardini della Biennale na kilka sekund, przewożąc w ładowni tylko dysk twardy z katalogiem wszystkich żyjących ukraińskich artystów i artystek biorących udział w przedsięwzięciu.

Obecność tego projektu w Wenecji ma również symboliczny charakter. Cień na Giardini jest metaforą dynamiki sztuki współczesnej, funkcjonującej w różnych kontekstach: lokalnych, europejskich i globalnych.

Jak stwierdzają twórcy z Open Group: „Takie historie zmieniają nasze doświadczenia jako ukraińskich artystów, nie definiują nas jednak całkowicie. Historia przesuwającego się przez Giardini della Biennale cienia marzenia może przemienić się w mit poprzez powielanie tej opowieści w obrębie pawilonu i w mediach, ale traktujemy to jako element wpisany w dynamiczną istotę naszej propozycji kuratorskiej ”.

Wystawa czynna: 11.05-24.11.2019
Komisarz: Svitlana Fomenko, Pierwszy zastępca Ministra Kultury Ukrainy
Kurator: Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, oraz Anton Varga)
Organizator Pawilonu Ukraińskiego: Ministerstwo Kultury Ukrainy
Współpraca: Galeria Labirynt
Partner instytucjonalny: Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy

Mriya nad Giardini della Biennale: 9.05.2019, godz. 12.00
Oficjalne otwarcie w Arsenale: 9.05.2019, godz. 13.00
Konferencja prasowa w Arsenale: 10.05.2019, godz. 11.00
Lokalizacja: Ukraiński Pawilon mieści się w Arsenale, Sestiere di Castello, Campiello Tana 2169/F, 30122 Venice

 

Kolektyw Open Group został założony we Lwowie w 2012 roku przez 6 ukraińskich artystów. Skład grupy zmieniał się przez lata, a obecnie tworzą ją: Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina i Anton Varga. Od czasu do czasu artyści zapraszają innych twórców lub aktywistów do wzięcia udziału w ich projektach i dołączenia do grupy.

Członkowie Open Group inicjowali tworzenie niezależnych przestrzeni, takich jak Galeria Detenpyla lub Galeria Еfremova26 (2013-2014) we Lwowie, od 2011 roku. Grupa zdobyła wyróżnienie specjalne PinchukArtCentre Prize w 2013 roku, a także Główną Nagrodę w 2015 roku. Ich prace były prezentowane w Ukraińskim Pawilonie Narodowym na 56. Biennale w Wenecji. W 2016 roku Open Group kuratorował program zatytułowany Dependence Degree, Collective Practices of Young Ukrainian Artists 2000-2016 (Wrocław, Polska). W 2017 roku praca grupy została zaprezentowana pod egidą Future Generation Art Prize @ Venice 2017 (impreza towarzysząca 57. Biennale w Wenecji).

 

__________

*Antonov An-225 Mriya to największy na świecie samolot towarowy zaprojektowany w Kijowie przez Biuro Projektowe Antonov. Mriya z maksymalną masą startową 640 ton jest największym i najcięższym samolotem na świecie. An-225 został zbudowany na potrzeby radzieckiego programu kosmicznego do transportu samolotów kosmicznych Buran i elementów systemu rakiet Energiya.