fot. afrizal malna (4)

Performance Platform Lublin 2012

06 – 08.07.2012

Program:

*

06.07 (piątek), Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a, II piętro

godz. 18.00

Paweł Kwaśniewski – performance
Aleksandra Kubiak – projekcja
spotkanie z artystami PPL

*

07.07 (sobota), Plac Litewski

godz. 16.00

performances:
Reza Afisina
Janusz Bałdyga
Marta Bosowska
Colm Clarke
Miho Iwata

*

08.07 (niedziela), Plac Litewski

godz. 16.00

performances:
Sandra Johnston
Afrizal Malna
Melati Suryodarmo
Valentin Torrens
Halim HD

*

Szczegółowe informacje dotyczące programu będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej festiwalu: www.performanceplatform.pl

Artyści Performance Platform Lublin 2012:

Reza Afisina, Janusz Bałdyga, Marta Bosowska, Colm Clarke, Halim HD, Miho Iwata, Sandra Johnston, Paweł Kwaśniewski, Afrizal Malna, Melati Suryodarmo, Valentin Torrens

O festiwalu:

Performance Platform Lublin jest cyklicznym festiwalem organizowanym przez Galerię Labirynt oraz Fundację Sztuki Performance. Obecna edycja realizowana jest we współpracy z Padepokan Lemah Putih z Indonezji. Współpraca ta stanowi naturalną konsekwencję wyznawanej przez organizatorów PPL idei budowania dialogu między Wschodem a Zachodem na polu sztuki/kultury. Tegoroczny festiwal odbędzie się w przestrzeni publicznej miasta. Oprócz artystów z Polski i Indonezji w wydarzeniu udział wezmą twórcy z Irlandii, Niemiec, Japonii oraz Hiszpanii.

Unikalną cechą festiwalu Performance Platform Lublin – na tle podobnych wydarzeń – jest towarzysząca mu rozbudowana część teoretyczna, która każdego roku przybiera inną formułę. Tym razem festiwal poprzedzony zostanie kilkudniowym Laboratorium Performance P_LAP Lublin 2012 – przeniesionym do Lublina z gruntu azjatyckiego, na którym to odbywa się od 2008 roku. Laboratorium Performance stanowi swoisty poligon doświadczalny. Prowokuje biorących w nim udział artystów do eksperymentowania w dziedzinie sztuki performance, szukania nowych rozwiązań, przełamywania własnych ograniczeń, przekraczania granic. Nastawione jest na współpracę między artystami, wymianę oraz dążenie do międzykulturowego porozumienia –  zidentyfikowania różnic kulturowych i przepracowania ich, a w efekcie przełamania albo przynajmniej zrozumienia. Spotkania artystów w ramach Laboratoriów to również wykłady performatywne czy realizacje i działania twórcze.

Pierwsza edycja Performance Platform została zorganizowana przez Ośrodek Sztuki Performance w 2009 roku, zestawiono wówczas ze sobą różne postawy artystów średniego i młodszego pokolenia z Polski i Europy. W 2010 roku festiwal odbył się w Galerii Labirynt. Zaproszono artystów z Black Market International – słynnej, występującej na całym świecie, międzynarodowej grupy zajmującej się sztuką performance. Program ubiegłorocznej edycji festiwalu zbudowano zaś w oparciu o ideę dialogu kultury/sztuki Wschodu i Zachodu, ich wzajemnych wpływów, inspiracji oraz różnic. Tegoroczna edycja jest zatem kontynuacją procesu budowania relacji między artystami pochodzącymi z Azji i Europy oraz tworzenia platformy dialogu między Wschodem i Zachodem, będącej źródłem refleksji nad różnicami i podobieństwami między artystami – mającymi różne korzenie kulturowe – w sposobie postrzegania nie tylko sztuki, ale i świata.

Wstęp wolny