Performer

Performer | reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda

Performer | 63′ | 2015 | Polska | fabularny

reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
scenariusz: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
obsada: Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka

seanse w Kinie Labirynt: 24 i 28.10, godz. 19.00, bilet: 10/13 zł (do nabycia w Księgarni Galerii Labirynt od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00)

„Krótki, dynamiczny, przepojony humorem, błyskotliwie napisany i bezbłędnie zagrany. Nagrodzony na Berlinale Performer to najbardziej jak dotąd udany rezultat współpracy ludzi polskiej sztuki z ludźmi filmu”. (Dorota Jarecka, Gazeta Wyborcza)

. . . . .

Performer to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje.

W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone.

Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie Performer oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performansem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia.

Performer to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie  filmowej. Mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

Festiwale i nagrody:
40. Festiwal Filmowy w Gdyni, Inne spojrzenie (2015)
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce (2015)
13. Polish Film Festival Kinoteka (2015)
65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, Nagroda Think: The Award w sekcji Forum Expanded (2015)
44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie (2015)

Więcej: www.wajdastudio.pl/pl/filmografia/performer

. . . . .