warsztaty z Jadwigą Sawicką

Po nitce do sztuki

Każde warsztaty dotyczą innej dziedziny sztuki współczesnej – fotografii, komiksu, street artu, filmu animowanego, muzyki eksperymentalnej, designu i projektowania. Zajęcia prowadzą artyści i animatorzy kultury. Podczas weekendowych spotkań dzieci mają okazję zmierzyć się z pobudzającymi kreatywność zadaniami twórczymi, a także wziąć udział w artystycznych grach i zabawach. Kolejne warsztaty z cyklu „Po nitce do sztuki” będą poświęcone fotografii. Zajęcia poprowadzi Maria Stafyniak. Dzieci dowiedzą się m. in. na czym polega kadrowanie i co ciekawego może nam „powiedzieć” portret. Jak sama Stafyniak zapowiada:

„Co to znaczy kadrować? Podczas warsztatów dzieci zbudują okulary z lunet, dzięki którym można oglądać świat w małych fragmentach. Wybierzemy się na krótki spacer i każdy wybierze najciekawszy fragment, nada jemu nazwę. Dzięki temu doświadczeniu będziemy mogli porozmawiać o tym, co to znaczy kadrować zdjęcia i co to jest rama obrazu.”

„Co mówi o nas nasz portret? Każdy z nas ma taki swój portret, który bardzo lubi i taki, którego nie cierpi. Nie ma wątpliwości co do tego, że zawsze potrafimy błyskawicznie odnaleźć siebie na zdjęciach, które przedstawiają kilka osób lub grupę. Rozpoznajemy na zdjęciach również naszych bliskich, wtedy mamy wrażenie, że fotografie zawierają  dużo treści i informacji. Czy zdarzyło Ci się oglądać zdjęcia ludzi, których nie znasz i zastanawiałeś/aś się kim są, czy są dobrymi przyjaciółmi, co lubią robić, ile teraz mają lat? Podczas warsztatów dzieci wykonają portrety metodą hold-to-the light. Obrazy, które chowają ukrytą informację. Kiedy przystawiamy je pod światło, niewidoczna warstwa obrazu ujawnia się…”

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: edu@labirynt.com (imię, nazwisko, wiek dziecka).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje

nck