psp

Pracownia Sztuki Performance | nowy nabór

Galeria Labirynt zaprasza studentów, zainteresowanych sztuką performans, do udziału w warsztatach, które poprowadzą Waldemar Tatarczuk (Lublin) i Zhou Bin (Chengdu). Celem warsztatów jest wybór osób, które wezmą udział w Performance Art Meeting podczas Nocy Kultury 2017 w Lublinie. Zainteresowani dalszą współpracą artystyczną mogą dołączyć do działającej przy Galerii Labirynt Pracowni Sztuki Performance i uczestniczyć w jej akcjach. Dotychczas, w ciągu rocznej współpracy, młodzi artyści zgromadzeni w Pracowni brali udział m.in. w: festiwalu Kyiv Art Week (Kijów), otwarciu wystawy Akcja! Lublin (Galeria Labirynt, Lublin), w Dniach Sztuki Performance (Lwów), Ars Loci (Wrocław).

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zapisy: 19, 20 maja 2017 po pokazach performans w ramach Asia Live! (zapisy prowadzone będą w czytelni Galerii Labirynt). W miarę wolnych miejsc zgłoszenia będą również przyjmowane mailowo: performance@labirynt.com.

Pierwsze warsztaty odbędą się 26-27 maja 2017 w godz. 17.00-21.00.
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin

***

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno młodzi artyści, którzy mają już doświadczenia na polu performansu, jak i osoby, które chcą dopiero poznać tę dziedzinę sztuki. Zostaną omówione podstawowe zagadnienia związane ze sztuką akcji. Nie będą to jednak suche wykłady – nacisk zostanie położony na działanie. Tatarczuk wykorzystuje podczas warsztatów zgromadzone przez lata, bogate zbiory wideo, aby zilustrować omawiane tematy. Sztukę performansu będziemy poznawać od najlepszych – Mariny Abramović, Esther Ferrer, Alastaira MacLennana, Yoko Ono. Już od pierwszych godzin każdy spróbuje przygotować własne działania, najpierw odpowiadając na zadane problemy, a następnie proponując własne. Pierwsza część warsztatów, prowadzona przez Waldemara Tatarczuka, odbędzie się 26-27 maja, druga zaś, prowadzona przez Zhou Bina w kolejnym tygodniu, zakończy się publicznym pokazem w czasie tegorocznej lubelskiej Nocy Kultury.

W planach są również kolejne pokazy Pracowni w Lublinie i we Lwowie, a także warsztaty wybitnych, światowych artystów, takich jak m.in.: Alastair MacLennan, Esther Ferrer, Jason Lim, Boris Nieslony.

Waldemar Tatarczuk, artysta performer, twórca instalacji i wideo. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, który działał przez 10 lat w Centrum Kultury w Lublinie, zajmując się prezentacją, popularyzacją i badaniem tego medium sztuki, organizował międzynarodowe festiwale sztuki performansu. W 2010 roku został dyrektorem Galerii Labirynt, współpracującej z najważniejszymi artystami, zajmującymi się sztuką performansu, z Polski i zagranicy. Tatarczuk aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych w Europie, Azji, Ameryce Północnej, prowadzi warsztaty performansu, wykorzystując własne doświadczenia jako artysty i kuratora.