Pracownia Sztuki Performance

Pracownia Sztuki Performance

Galeria Labirynt zaprasza studentów lubelskich uczelni, zainteresowanych sztuką performance, do udziału w warsztatach, które poprowadzą Waldemar Tatarczuk i Janusz Bałdyga. Celem warsztatów jest wybór grupy osób, które wezmą udział w Performance Art Meeting w ramach projektu Genius Loci – prezentacji lubelskiej kultury podczas ESK Wrocław 2016 (w dniach 24-27 maja 2016).

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pierwsze spotkanie – 31 marca 2016 (czwartek), godz. 18.00
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin

***

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno młodzi artyści, którzy mają już doświadczenia na polu performance, jak i osoby, które chcą dopiero poznać tę dziedzinę sztuki. Zostaną omówione podstawowe zagadnienia związane ze sztuką akcji. Nie będą to jednak suche wykłady – nacisk zostanie położony na działanie. Tatarczuk wykorzystuje podczas warsztatów zgromadzone przez lata bogate zbiory wideo, aby zilustrować omawiane tematy. Sztukę performance będziemy poznawać od najlepszych – Mariny Abramović, Esther Ferrer, Alastaira MacLennana, Yoko Ono. Już od pierwszych godzin każdy spróbuje przygotować własne działania, najpierw odpowiadając na zadane problemy, a następnie proponując własne. Pierwsza część warsztatów, prowadzona przez Tatarczuka, odbędzie się w Lublinie, druga, prowadzona przez Bałdygę i zakończona publicznym pokazem – we Wrocławiu.
W planach są również kolejne pokazy Pracowni w Lublinie i we Lwowie, a także warsztaty wybitnych światowych artystów, takich jak m.in.: Alastair MacLennan, Esther Ferrer, Jason Lim, Boris Nieslony.

Waldemar Tatarczuk, artysta performance, twórca instalacji i wideo. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, który działał przez 10 lat w Centrum Kultury w Lublinie, zajmując się prezentacją, popularyzacją i badaniem tego medium sztuki, organizował międzynarodowe festiwale sztuki performance. W 2010 roku został dyrektorem Galerii Labirynt, współpracującej z najważniejszymi artystami performance z Polski i zagranicy. Tatarczuk aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych w Europie, Azji, Ameryce Północnej, prowadzi warsztaty performance, wykorzystując własne doświadczenia jako artysty i kuratora.

Janusz Bałdyga, jeden z najwybitniejszych polskich artystów performance, autor instalacji, działań ulicznych i realizacji przestrzennych. Członek i współzałożyciel grupy plastycznej Pracownia (1976-81), współprowadzący z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownię Dziekanka (1976-79) w Warszawie. Od 1979 roku jest członkiem Akademii Ruchu. Od 2009 roku związany z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance. Wystawia i prezentuje performances w Polsce i za granicą. Prace w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Labirynt w Lublinie.