Edukacja

Informacje o aktualnych wydarzeniach dla dzieci>>

Ogólne informacje o cyklicznych warsztatach:

SOBOTA W LABIRYNCIE
/ warsztaty rodzinne /

Warsztaty są propozycją twórczego spędzania wolnego czasu. Niektórym rodzicom wydaje się, że sztuka współczesna jest za trudna, aby pokazywać ją maluchom. Podczas spotkań można się przekonać, że tak nie jest, a czas spędzony w galerii sztuki inspiruje zarówno dzieci jak i rodziców. Formuła zajęć bazuje na naturalnej zdolności najmłodszych do kreatywnego myślenia. Specjalnie dobrane zadania pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Na czas warsztatów ich uczestnicy przenoszą się do niezwykłego świata sztuki współczesnej i zgłębiają tajniki warsztatu artysty. Na niedzielną przygodę ze sztuką zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami.

Warsztaty odbywają się w wybrane soboty o godzinie 12.00. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spotkań znajdują się w zakładce AKTUALNOŚCI ➔ DLA DZIECI. Udział w zajęciach jest odpłatny; bilet: 1 zł, Galeria zapewnia potrzebne materiały. Na warsztaty obowiązują zapisy, zgłoszenia należy przesyłać na adres edu@labirynt.com (imię, nazwisko oraz wiek dziecka).
Czas trwania: ok. 60 minut

LOOK BOOK
/ warsztaty inspirowane książką /

Zajęcia poświęcone są pięknym, ciekawym i niebanalnym książkom dla najmłodszych. Bohaterką każdego spotkania jest inna, starannie dobierana lektura. Uczestnicy zajęć mogą się przekonać, że wystarczy odrobina fantazji, żeby móc się z książką dobrze bawić i pod jej wpływem tworzyć. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–6 lat.

Warsztaty odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 12.00. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spotkań znajdują się w zakładce AKTUALNOŚCI ➔ DLA DZIECI. Udział w zajęciach jest odpłatny; bilet: 1 zł, Galeria zapewnia potrzebne materiały. Na warsztaty obowiązują zapisy, zgłoszenia należy przesyłać na adres edu@labirynt.com (imię, nazwisko oraz wiek dziecka).
Czas trwania: ok. 60 minut

LABIRYNT WYOBRAŹNI
/ warsztaty dla przedszkolnych i szkolnych grup zorganizowanych /

Każdej wystawie prezentowanej w Galerii Labirynt towarzyszy program edukacyjny, wyjaśniający i uzupełniający tematykę ekspozycji oraz przybliżający zagadnienia związane ze sztuką współczesną. Obejmuje on warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży dostosowane do wieku odbiorców. Zajęcia pobudzają kreatywne myślenie, prowadzone są aktywizującymi metodami pracy.

Punktem wyjścia warsztatów jest aktywne zwiedzanie wystawy oraz zachęcenie dzieci do zabawy twórczej. Podczas drugiej części spotkania uczestnicy wcielają się w artystów i tworzą własne prace plastyczne inspirowane obejrzaną wystawą. Zadania plastyczne wymagają przede wszystkim użycia wyobraźni, nie potrzebne są natomiast żadne konkretne umiejętności manualne.

Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu. Dodatkowe informacje oraz zapisy: 81 466 59 20 wewn. 32, edu@labirynt.com. Zajęcia są odpłatne; bilet: 1 zł/os., Galeria zapewnia potrzebne materiały.
Czas trwania: ok. 60 minut

#ARTLAB
/ warsztaty dla grup zorganizowanych ze szkół średnich / 

Program edukacyjny towarzyszący wystawom składa się z oprowadzania po ekspozycji przez przewodnika/przewodniczkę oraz  z części warsztatowej, która pomaga przepracować pojawiające się na wystawie tematy. Proponowane ścieżki edukacyjne realizowane na danej ekspozycji są wyrazem różnorodności treści eksponowanych prac oraz bogactwa technik artystycznych i mediów stosowanych przez artystów sztuki współczesnej, a także stanowią podstawę do ciekawych dyskusji. Zajęcia edukacyjne w Galerii Labirynt są okazją do poznania najważniejszych pojęć, związanych ze sztuką współczesną.

Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu. Dodatkowe informacje oraz zapisy: 81 466 59 20 wewn. 32, edu@labirynt.com. Zajęcia są odpłatne; bilet: 1 zł/os., Galeria zapewnia potrzebne materiały.
Czas trwania: ok. 60 minut

LABIRYNT +
/ propozycja dla seniorów /

Spotkania dla seniorów mają na celu przybliżenie tematyki sztuki najnowszej, często związanej z użyciem multimediów. Dzięki atrakcyjnej formie przekazu i części warsztatowej uczestnicy mogą lepiej zrozumieć dzieła sztuki powstające obecnie. Otwarta formuła zajęć zakłada dialog i wspólne odkrywanie zagadnień, które niesie ze sobą sztuka współczesna.

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych. Udział w zajęciach jest bezpłatny, Galeria zapewnia potrzebne materiały. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu. Dodatkowe informacje oraz zapisy: 81 466 59 20 wewn. 32, edu@labirynt.com.
Czas trwania: ok. 60 minut

OTWARTY LABIRYNT
/ zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami /

Warsztaty twórcze pozwalają zgłębić tajniki sztuki współczesnej. Spotkania są oparte na zwiedzaniu aktualnych wystaw prezentowanych w Galerii Labirynt, a także na zadaniach plastycznych, które pomagają jeszcze lepiej zrozumieć eksplorowany temat.

Działania w ramach programu Otwarty Labirynt są adresowane do wszystkich grup wiekowych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z utrudnionym dostępem do kultury – osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i/lub mowy oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych. Istnieje możliwość opracowania zajęć na indywidualne potrzeby grupy w oparciu o wybrany przez nią temat. Udział w zajęciach jest bezpłatny, Galeria Labirynt zapewnia potrzebne materiały. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie terminu. Dodatkowe informacje oraz zapisy: 81 466 59 20 wewn. 32, edu@labirynt.com.
Czas trwania: ok. 60 minut

Projekty zrealizowane

LABIRYNT BEZ GRANIC | marzec-grudzień 2015

Cykl warsztatów twórczych adresowany do rozmaitych grup wiekowych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z utrudnionym dostępem do kultury – dzieci z niepełnosprawnościami wzroku, młodzieży, seniorów oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Warsztaty odnosiły się do najważniejszych zjawisk z obszaru sztuki współczesnej i były prowadzone przez profesjonalnych artystów. Projekt miał swoją kulminację w postaci wystawy Kryjówka, na której pokazane zostały nowe, nigdzie wcześniej nie eksponowane prace, dedykowane przestrzeni wystawienniczej Labiryntu. Każda z prac zakładała interakcję z odbiorcami. Wystawie towarzyszył przewodnik z opisami dzieł i dodatkowymi zadaniami twórczymi, które zachęcały do dalszej zabawy związanej z obejrzanymi obiektami. W ramach projektu odbyło się dwadzieścia jeden warsztatów, które przybliżały: malarstwo, rzeźbę, fotografię, performans, wideo, muzykę eksperymentalną, tworzenie animacji GIF, manifestację oraz wiele innych interdyscyplinarnych działań artystycznych. Prowadzili je artyści: Alicja Bielawska, Katarzyna Bogucka, Marta Bosowska, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter, Agnieszka Fluder i Bartosz Wajer, Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Cecylia Malik, Patrycja Mastej, Florentyna Nastaj, Dorota Podlaska, Maciej Połynko, Eliza Proszczuk, Jadwiga Sawicka, Kamil Stańczak, Magdalena Starska, Joanna Świerczyńska.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dostępna

LUBELSKIE LUBI SZTUKĘ | październik-grudzień 2015

Projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży z miejscowości, które borykają się z ograniczonym bezpośrednim dostępem do kultury. Przedsięwzięcie składało się z cyklu bezpłatnych warsztatów twórczych, w których uczestniczyły dzieci uczące się w szkołach podstawowych na terenie powiatu lubelskiego oraz dzieci i młodzież uczęszczające do miejscowych ośrodków kultury na terenie województwa lubelskiego.
Pierwsze warsztaty były inspirowane wystawą W labiryncie miasta. Anna Bakiera przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z graffiti i street artem. Kolejne spotkania były poświęcone tworzeniu alternatywnych wizji rzeczywistości w sztuce, a za punkt odniesienia służyła wystawa Łowcy potworów. Można było poznać twórczość ceramiczną Florentyny Nastaj, a także samu spróbować swoich sił w lepieniu. W listopadzie i grudniu, przy okazji wystawy Gesty, zajęcia dotyczyły zagadnienia postaci ludzkiej. Warsztaty prowadził Robert Kuśmirowski.
Partnerzy: Szkoła Podstawowa w Mętowie, Szkoła Podstawowa w Skrzynicach, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej, Szkoła Podstawowa w Tuszowie, Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie, Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk. / Więcej >>

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dostępna

SZTUKA CZUJĘ TO! | maj-listopad 2014

Słabowidzący i niewidomi uczniowie lubelskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięli udział w spotkaniach poświęconych wyjątkowemu osiedlu im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Zaprojektowana przez Zofię i Oskara Hansenów przestrzeń była punktem wyjścia i inspiracją do działań artystycznych obejmujących następujące dziedziny sztuki: architekturę, muzykę eksperymentalną, video oraz taniec współczesny. Wyszliśmy od konkretu, jakim jest architektura, aby dać młodzieży możliwość poznania czegoś, co na co dzień jest dla nich niedostępne.
Efektem pracy na warsztatach była książka wydana w technice tyflografiki opisująca wybrane przez uczestników fragmenty architektury osiedla Hansena. Osoby: Anna Szary – autorka projektu; Hanna Wierchoła – koordynator merytoryczny; Julia Kurek – warsztaty wideo; Marcin Dymiter – warsztaty dźwiękowe; Edyta Ołdak – warsztaty architektoniczne; Monika Kiwak – warsztaty taneczne.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

MIASTO W FORMIE | wrzesień-listopad 2014

Jaką formę ma dzisiaj nasze miasto Lublin? Czy ta forma jest stała, a jeżeli nie, to jak się kształtuje, od czego zależy, czy każdy z nas ma na nią wpływ? Artyści zaproszeni do projektu Miasto w formie wraz z uczniami liceum plastycznego wzięli na warsztat miasto. Jego zmieniająca się tkanka, przefiltrowana przez indywidualne metody tworzenia, stała się polem współpracy młodych ludzi i ukształtowanych, doświadczonych artystów. Każde warsztaty dotyczyły innej dziedziny sztuki współczesnej: fotografii, komiksu, street artu, filmu animowanego, performance oraz rozmaicie pojmowanych działań w przestrzeni miejskiej. Warsztaty pokazały młodym ludziom, że galeria sztuki to miejsce w którym można się dobrze bawić, ale także wiele nauczyć o bardzo szybko zmieniającym się świecie, a miasto jest bardzo inspirującym polem działania twórczego. Uczestnicy doświadczyli w działaniu wielu niedostępnych w szkole dziedzin sztuki i mogli przekonać się w której z nich czują się najlepiej.
W warsztatach wzięła udział młodzież z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie wraz z artystą i nauczycielem – Łukaszem Głowackim.
Artyści: Marta Bosowska, Seweryn Chwała, Monika Drożyńska, Magdalena Franczak, Paweł Kula, Maciej Pałka, Joanna Polak.

Projekt dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

OTWARTA GALERIA| wrzesień-październik 2014

Otwarta Galeria to cykl warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli przedmiotów artystycznych z woj. lubelskiego realizowany w Galerii Labirynt od września do października 2014 r. Spotkania prowadzili edukatorzy i artyści projektujący sytuacje twórcze i partycypacyjne. Głównym celem szkolenia było zapoznanie uczestników z różnymi metodami edukacji wizualnej. Skupiliśmy się na obszarze sztuki współczesnej, który jest często marginalizowany w edukacji szkolnej. Wyszliśmy z założenia, że to właśnie instytucje kultury poszukują nowej formuły na działania edukacyjne, odchodzą od tradycyjnego traktowania obiektu jako celu samego w sobie na rzecz postrzegania dzieła sztuki jako punktu wyjścia do refleksji i działań twórczych. Podobnie przestrzeń galerii stanowi inspirację do eksploracji rzeczywistości zewnętrznej. Takie podejście zmusza osoby pracujące w sektorze kultury i edukacji do zmian sposobu pracy, wprowadzenia metod partycypacyjnych, skupionych na podmiocie, a nie przedmiocie działań. Te doświadczenia chcieliśmy przenieść na grunt edukacji szkolnej, zapraszając nauczycieli do wejścia w świat sztuki współczesnej, wywołujący niejednokrotnie niepewność i swego rodzaju lęk.
Osoby: Janusz Byszewski, Maja Parczewska (Laboratorium Edukacji Twórczej/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski); Anna Zdzieborska, Zofia Dubowska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki); Katarzyna Grubek (Centrum Aktywności Obywatelskiej); Paweł Kula (fotograf); Maria Adamiec (Akademia Orange); Edyta Ołdak (Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”); Joanna Świerczyńska (artystka wizualna); Maciej Pałka (artysta komiksowy); Leszek Karczewski (Muzeum Sztuki w Łodzi).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

PO NITCE DO SZTUKI
/ warsztaty z artystami i animatorami kultury /

Każde warsztaty z tego cyklu dotyczyły innej dziedziny sztuki współczesnej – fotografii, komiksu, street artu, filmu animowanego, muzyki eksperymentalnej, designu i projektowania. Zajęcia prowadzili artyści i animatorzy kultury. Uczestnicy przekonali się, że galeria sztuki to miejsce, w którym można się dobrze bawić, ale także wiele nauczyć i zdobyć praktyczne umiejętności. Podczas sobotnich spotkań dzieci miały okazję zmierzyć się z pobudzającymi kreatywność zadaniami twórczymi, a także wziąć udział w artystycznych grach i zabawach. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje

nck

– – – – –

Kontakt:
Agata Sztorc
edu@labirynt.com
tel. 81 466 59 20 wewn. 32

– – – – –

WSPÓŁPRACA

CzasDzieci

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz