gomulka (1)

Projekcja filmu „Mary-Koszmary” Yael Bartany

Projekcja odbędzie się 21.03 o godz. 19.30 na placu Litewskim w Lublinie.

19 marca 1968 roku Władysław Gomułka na stołecznym zjeździe partii wygłosił niesławne przemówienie, w którym oskarżył Polaków pochodzenia żydowskiego o demonstrowanie proizraelskich sympatii – w wyniku antysemickiej kampanii z Polski wyemigrowało wówczas ponad 15 tysięcy polskich Żydów.

Pół wieku po tych zdarzeniach, w związku z kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN, stosunki polsko-izraelskie znów wystawione zostały na próbę, a poczynania polskiego rządu są dziś szeroko komentowane na arenie międzynarodowej.

Film Yael Bartany, którego projekcję poprzedzi przypomnienie przemówienia Gomułki, odczytywać można jako przewrotne nawiązanie do polskiej historii oraz aktualnych wydarzeń, chociaż powstał w 2007 roku. „Mary-Koszmary” to pierwsza część „polskiej trylogii”, w której izraelska artystka porusza problematykę polsko-żydowskich relacji, przywołując figurę obcego, również w wymiarze uniwersalnym. Akcja filmu rozgrywa się na pustym Stadionie Dziesięciolecia, gdzie Sławomir Sierakowski, założyciel i redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”, wcielając się w rolę lewicowego aktywisty w żarliwym przemówieniu nawołuje 3 miliony polskich Żydów do powrotu do Polski.

Film z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Yael Bartana (ur. 1970) – izraelska artystka zajmująca się filmem, fotografią, wideo, instalacjami dźwiękowymi. W swojej twórczości porusza zagadnienia społeczno-polityczne związane m.in. z sytuacją panującą w Izraelu, ale także uniwersalne prawdy dotyczące skomplikowanych relacji pomiędzy jednostką a społeczeństwem.