Przemysław Kamiński - Some Other Things - otwarcie wystawy w Galerii Labirynt 2.

Przemek Kamiński – Some Other Things

Otwarcie: 01.10.2014 (środa), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)
Wystawa czynna do 19.10.2014 (wt. – niedz., w godz. 12.00 – 19.00, wstęp wolny)

W dniu otwarcia wystawy artysta zaprezentuje performance, na który obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: galeria@labirynt.com.

„Nie zaczynam od kreowania ruchu. Nie zaczynam od doświadczania ruchu i rozwijania go, ale raczej od idei, która ma ruch już w siebie wpisany” / Simone Forti

W maju 1961 roku Simone Forti – amerykańska choreografka związana z nurtem postmodern dance – prezentuje performance „Five dance constructions and some other things” (Pięć konstrukcji tanecznych i kilka innych rzeczy). Widzowie zebrani w słynnym lofcie Yoko Ono przy Chamber Street w Nowym Jorku obserwują coś, co przypomina ruchową instalację, w której taniec istnieje w przestrzeni, podobnie jak obiekt istnieje w przestrzeni galeryjnej. Publiczność ogląda taniec z każdej strony, a w ten sposób – jak podkreśla sama Forti – budowana jest bezpośrednia relacja między percepcją ich własnych ciał a postrzeganiem ciał tancerzy. Tak jak inne wczesne prace Amerykanki „Five dance constructions” było eksperymentem na granicy sztuk wizualnych i sztuk performatywnych.
Choreograf Przemek Kamiński przetwarza i reinterpretuje tamten materiał choreograficzny, kreując własne „taneczne konstrukcje”, które – jak u Forti – istnieją poza konwencjonalnym podziałem scena-widownia. Jego performance to studium tego, w jaki sposób ciało radzi sobie z postawionymi przed nim zadaniami, kierując uwagę widza na potencjał choreograficzny wpisany w obiekty oraz to, jak obiekt choreografuje ciało i jak ciało choreografuje obiekt.

Przemek Kamiński – performer i choreograf. Studiuje na kierunku “Dance, Context, Choreography” w HZT Inter-University Centre for Dance w Berlinie. Współpracował między innymi z Kirstine Kyhl Andersen (DK), Krzysztofem Garbaczewskim, kolektywem Harakiri Farmers, Isabelle Schad (DE), Nicole Seiler (CH). Autor solowego spektaklu “Die Reihe” (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie), stworzonego do muzyki Witolda Lutosławskiego oraz duetu „#abyss.witchroulette” (V Międzynarodowy Maat Festival w Lublinie), stworzonego we współpracy z brazylijską tancerką i choreografką Koriną Kordovą oraz dramaturgiem Mateuszem Szymanówką.

Projekt Przemka Kamińskiego został wyłoniony w drodze konkursu na prace site-specific do przestrzeni Galerii Labirynt 2.

koncepcja, choreografia, wykonanie: Przemek Kamiński
video: Robert Mleczko
dźwięk: Bartosz Dziadosz Pleq
wsparcie: HZT Berlin
podziękowania dla: Mateusza Szymanówki