R.E.P. 10 lat. O metodzie / wystawa

R.E.P.: 10 lat. O metodzie

Grupa R.E.P. – Ksenia Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Lesia Khomenko, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna

Pomarańczowa Rewolucja w Ukrainie z perspektywy czasu okazała się czymś więcej niż polityczną manifestacją, bojkotem zafałszowanych wyników głosowania. Zapoczątkowała ruchy społeczne i artystyczne. Atmosfera przewrotu szczególnie mocno wpłynęła na ludzi młodych. Możliwość uzyskania wolności wypowiedzi, jaka się przed nimi otworzyła, zaowocowała spontanicznym utworzeniem grupy R.E.P. (Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna).

Członkowie grupy, nikomu wówczas nieznani, stali się w krótkim czasie liczącym się głosem młodego pokolenia artystów Ukrainy. Od 2006 roku grupę tworzą: Ksenia Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Lesia Khomenko, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna. To z nimi właśnie utożsamiana jest sztuka ukraińska ostatniego dziesięciolecia. Zarówno jako grupa, jak i indywidualnie, są niezwykle aktywni – biorą udział w ważnych prezentacjach sztuki współczesnej, jak m.in. Biennale w Wenecji, Lyonie, Tel Awiwie czy Moskwie, wystawiali w Palais de Tokyo (Paryż), Pinakotece (Monachium), ZKM (Karlsruhe), MUMOK (Wiedeń), a także w warszawskiej Zachęcie, MSN i Zamku Ujazdowskim.

Wystawa w Galerii Labirynt stanowi podsumowanie 10-letniej aktywności grupy, jest – jak dotychczas – najszerszą prezentacją jej twórczości. Spośród pokazywanych prac najwcześniejsze są „Interwencje”, powstałe w latach 2005/2006. Na wystawie można zobaczyć cztery filmy z tego cyklu; dwa dokumentują akcje grupy R.E.P. na ulicach Kijowa, w czasie nasilonych demonstracji przedstawicieli różnych opcji politycznych, od komunistów po nacjonalistów. Artyści parodiują ich działania, są w tym tak przekonujący, że wielu przechodniów daje się nabrać na ich artystyczną prowokację. Akcja „bez tytułu” to kolejna demonstracja „partii” R.E.P., tym razem przeprowadzona w polu, bez żadnych świadków. Akcja „Fast art” odbywa się w nadmorskim kurorcie Koktebelu. W jednym rzędzie ze stoiskami z napojami, jedzeniem i pamiątkami, artyści ustawili swój stragan, przy którym można było zamówić dzieło sztuki współczesnej w dowolnym stylu, w atrakcyjnej cenie 5 hrywien.

Drugi cykl „Mediatorzy”, obejmujący 6 filmów, inicjuje praca „Lirnik”, zrealizowana w Kijowie w 2006 roku. Ostatnie, jak dotąd, wideo cyklu – „Jodler” – powstało w Schwaz w Austrii w 2011 roku. W pracach tych tradycyjni ludowi pieśniarze śpiewają o wydarzeniach z historii sztuki współczesnej.

Na wystawie można również zobaczyć „Superpropozycję” z 2008 roku – dwa jednominutowe pastisze spotów reklamowych, zachwalających Polakom zalety nielegalnych pracowników z Ukrainy; krótki film „Ukraińska ziemia” z 2010 roku, będący autentyczną reklamą wystawionej na sprzedaż ziemi oraz wideo „Kontrabanda” z 2007 roku, zrealizowane na granicy polsko-ukraińskiej. „Euroremont” (2010-2013) prezentuje „najnowsze trendy” w ukraińskiej architekturze wnętrz. Dwa filmy z cyklu „Korespondent” (2006) ukazują dwie ostoje konserwatyzmu w sztuce ukraińskiej – kijowską Akademię Sztuki i Narodowy Związek Artystów Ukrainy. Na wystawie prezentowany jest również – zapoczątkowany w 2006 roku i kontynuowany do chwili obecnej – projekt „Patriotyzm” w formie dokumentacji fotograficznej oraz muralu „O metodzie”.

Każdy/a z członków i członkiń grupy jest reprezentowany/a na wystawie kilkoma dziełami, najnowszymi bądź najbardziej reprezentatywnymi. Spójna twórczość artystów jako grupy została skonfrontowana z różnorodnością ich prac indywidualnych.

Wystawa czynna do 11.01.2015 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)