slyder-baumgart

Rewolucja to nie kolacja, a może jednak kolacja | Anna Baumgart

Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Wstęp wolny

REWOLUCJA TO NIE KOLACJA, A MOŻE JEDNAK KOLACJA – to instalacja performatywna – okrągły stół, do którego zaproszonych zostało 50 kobiet i 2 mężczyzn w celu stworzenia feministycznego archiwum dla przyszłości. Podczas tego kobiecego panelu obywatelskiego jego uczestniczki i uczestnicy będą opowiadać o swoich heroinach, ważnych dla nich postaciach kobiecych, o których pamięć chcemy zachować, budując alternatywną her-storię historii.

Wydarzenie odwołuje się do słynnej pracy Judy Chicago „Dinner Party”, oraz prawie nieznanej pracy ceramicznej Vanessy Bell i Duncan Grant, jak i do obrad polskiego Okrągłego Stołu z 1989 roku, do którego zasiadło 50 mężczyzn i 2 kobiety.

Akcje artystyczne miały na celu ukazanie wykluczenia kobiet z kanonu historii. Okrągły stół, będący symbolem transformacji społeczeństwa z komunistycznego na demokratyczne, miał rodzaj męski. Anna Baumgart odwraca jego proporcje w debacie, która stanowi krok do zbudowania silnego kobiecego przymierza po to, by móc spojrzeć głębiej i jasno na wartości, których dziś potrzebujemy.