Tomasz Bielak

Śmiertelnie poważna wystawa

Otwarcie 1.12.2016 (czwartek), godz. 19.00, ul. Lipowa 13 (wejście do galerii od ul. Ofiar Katynia)
Wystawa czynna do 21.12.2016 (wt.-sob., godz. 11.00-18.00)
Wstęp wolny
Organizatorzy wystawy: UMCS w Lublinie, ASP we Wrocławiu

Kuratorzy: Łukasz Huculak, Tomasz Zawadzki

Artyści: Tomasz Bielak, Anna Bujak, Jakub Ciężki, Roland Grabkowski, Jan Gryka, Łukasz Huculak, Cezary Klimaszewski, Anna Kołodziejczyk, Piotr Korol, Robert Kuśmirowski, Kamil Moskowczenko, Tomasz Niedziółka, Zdzisław Nitka, Wojciech Pukocz, Kamil Stańczak, Sławomir Toman, Tomasz Zawadzki

Na co dzień odsuwamy od siebie myśli o naszej śmiertelności, mimo że większość religii zakłada istnienie życia pozagrobowego. Wkładamy wiele wysiłku w to, aby śmierci uniknąć, nie mniej – w celu jej zadania. Z jednej strony medycyna usiłuje przedłużyć ludzkie życie, z drugiej zaś wojna, niszcząca to życie, pozostaje istotnym narzędziem polityki.

Wirtualna obecność śmierci we współczesnym świecie (media, gry FPS) wzmacnia poczucie jej nierealności, a ikonografia wanitatywna bywa wręcz utowarowiona. Z okazałymi kaplicami i kultem relikwii konkurują kremacja, regał z urnami i konto na Facebooku.

Czy w dzisiejszym mocno zlaicyzowanym społeczeństwie lęk przed śmiercią jest czymś więcej niż błahym dyskomfortem, który łatwo zagłuszamy, zanurzając się w strumieniu wirtualnych wrażeń dostarczanych przez multimedialne gadżety, lub wydając coraz większe pieniądze na medycynę estetyczną? Czy ktokolwiek dziś jeszcze jest w stanie zasępić się nad pośmiertnym losem swojej osobistej, niepowtarzalnej świadomości, której czaszka, przedmiot tyleż piękny, co żałosny, jest ostatnim, jakże wymownym schronieniem?

Odnosząca się do tematów ostatecznych Śmiertelnie poważna wystawa nieuchronnie krąży wokół symboli kojarzących się z „końcem”. Stąd motyw chryzantem, zgliszcz i szkieletów.