Sztuka w naszym wieku

Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć dziś sztukę? Spotkanie wokół książki „Sztuka w naszym wieku”

W spotkaniu wezmą udział: Maria Świerżewska (prowadzenie), Klara Czerniewska, Szymon Żydek, Kamila Bondar.

Sztuka w naszym wieku to złożona z miniesejów opowieść o świecie sztuki współczesnej. Bogato i zaskakująco ilustrowana reprodukcjami dzieł współczesnych polskich artystów stanowi świetną propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące dzisiejszym „art worldem”.

Czy sztuka musi być ładna? Jak odróżnić sztukę od tego, co tylko wygląda jak sztuka? Czy artyści żyją ze sztuki i z czego się biorą ceny ich dzieł? W zabawnych lub poważnych, często prowokacyjnych tekstach profesjonaliści udzielają odpowiedzi na te i inne pytania o sztukę współczesną. Wśród autorów znajdziemy dyrektorkę Zachęty Hannę Wróblewską, krytyczkę sztuki Dorotę Jarecką, wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej Sebastiana Cichockiego, artystę Oskara Dawickiego, galerzystę i pisarza Łukasza Gorczycę, historyczkę sztuki Marię Poprzęcką i wiele innych uznanych postaci świata sztuki.

Publikacja towarzyszy wystawie Sztuka w naszym wieku autorstwa Rafała Dominika i Szymona Żydka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, współorganizowanej przez obchodzącą właśnie swoje piętnastolecie Fundację Sztuki Polskiej ING. Dzieła sztuki prezentowane w książce pochodzą z kolekcji obu instytucji. Wszystkie teksty zawarte w książce zostały przetłumaczone na język angielski.

Autorem wyjątkowej oprawy graficznej jest Jakub de Barbaro.
Wydawca: Fundacja Sztuki Polskiej ING, 2015
Partner: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

/ wstęp wolny /

ing logo