R.E.P.

Spotkanie z grupą R.E.P.

Grupa R.E.P. (Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna) powstała z inicjatywy ukraińskich artystów młodego pokolenia, których zbliżyła idea wspólnych działań podjętych na Majdanie Niepodległości w Kijowie w grudniu 2004 roku, w okresie Pomarańczowej Rewolucji. Od 2006 roku grupę tworzą: Ksenia Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Lesia Khomenko, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna. Ich aktywność przejawia się przede wszystkim w formie ulicznych happeningów i akcji a także instalacji. Działalność artystyczna grupy naznaczona jest dystansem i ironią wobec absurdów współczesnej rzeczywistości w Ukrainie.

Zarówno jako grupa, jak i indywidualnie, są niezwykle aktywni – biorą udział w międzynarodowych prezentacjach sztuki współczesnej, jak m.in. Biennale w Wenecji, Lyonie, Tel Awiwie czy Moskwie, wystawiali w Palais de Tokyo (Paryż), Pinakotece (Monachium), ZKM (Karlsruhe), MUMOK (Wiedeń), a także w warszawskiej Zachęcie, MSN i CSW Zamek Ujazdowski.

Pretekstem do spotkania jest książka wydana przez The Green Box, poświęcona działalności artystycznej grupy R.E.P. (więcej>>). W dyskusji weźmie udział Jerzy Onuch, były dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie oraz Instytutów Kultury Polskiej w Kijowie i Nowym Jorku, który wspierał grupę od momentu jej powstania.

/ wstęp wolny /