rajkowska

Strach na wróble. O społecznej mocy sztuki publicznej – spotkanie z Joanną Rajkowską

Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie ‚Rewiry’ zaprasza na wykład i spotkanie z Joanną Rajkowską. Artystka opowie o projekcie „The Peterborough Child”, który nie został zrealizowany z powodów politycznych. Spotkanie odbędzie się w Galerii Labirynt. Prowadzenie: Rafał Czekaj.

Joanna Rajkowska – jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Można je interpretować jako współczesne, niepozbawione ironii wariacje na temat sztuki środowiskowej (community-based art), land-artu i tzw. estetyki relacyjnej, które artystka rozbija na elementy składowe, konsekwentnie stosując taktykę „obserwacji uczestniczącej”.
Rajkowska studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1988-1993, oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1987-1992. W 2007 roku otrzymała Paszport Polityki – nagrodę przyznawaną przez tygodnik „Polityka” – za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka” oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.

Więcej >>