SONY DSC

„Synestezja”

Prezentacja prac: 7 listopada (środa) o godz. 19.00

Czterech młodych artystów z Europy Środkowej – Martin Blažíček, András Blazsek, László Kiss, Attila Zérczi – przygotowało audiowizualne instalacje we współpracy z wolontariuszami z dysfunkcją wzroku. Prace zaprezentowano już w 2B Gallery Budapest (Węgry) oraz w praskiej galerii Skolska28 Kommunikacni Prostor (Czechy).

Radio Lublin Synestezja

Lívia Rózsás – kuratorka wystawy – odnosząc się do tytułu ekspozycji, przywołuje medyczne znaczenie pojęcia „synestezja”. Jest to – jak wyjaśnia – neurologicznie uwarunkowany stan, w którym oddziaływanie na jeden zmysł wywołuje wrażenia charakterystyczne dla innych zmysłów. W sztukach pięknych dominują bodźce wzrokowe. Dla osób niewidomych i słabowidzących jest to bariera niemal całkowicie uniemożliwiająca odbiór sztuk wizualnych. Są jednak i takie dzieła, które pobudzają nie tylko wzrok, ale i inne zmysły. We współczesnych galeriach i muzeach coraz częściej pojawiają się prace audiowizualne czy wyłącznie dźwiękowe.

„Synestezja” ułatwia osobom niewidomym i słabowidzącym  doświadczanie/odbieranie dzieł sztuki – prezentowane prace działając na konkretny zmysł (np. słuch) pozwalają „współodczuwać” innym zmysłom. Instalacje są adresowane również do osób, które nie mają problemu z widzeniem, bo prace te poszerzają możliwości percepcyjne każdego.
/Lívia Rózsás/

http://www.2b-org.hu/synesthesia/index.html

http://skolska28.cz/page.php?event=590