Jestem ukraińskim robotnikiem

Taras Kamennoy – Jestem ukraińskim robotnikiem

Otwarcie: 22.07.2016 (piątek), godz. 19.00 | Galeria Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5)
Wystawa czynna do 14.08.2016 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Jestem ukraińskim robotnikiem Tarasa Kamennego stanowi podsumowanie jego akcji artystycznej realizowanej w Lublinie, Krakowie i Warszawie. Wystawa została zrealizowana w ramach stypendium „Gaude Polonia”.

***

Tematem niniejszego projektu jest stereotyp dotyczący postrzegania Ukraińców w Polsce jako ludzi, którzy przyjechali na zarobek – w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Mieszkając w Polsce, przez pół roku próbowałem znaleźć zatrudnienie, biorąc na swoje barki rolę ukraińskiego imigranta zarobkowego. Moje poszukiwania pracy, będące czymś wstydliwym, wprowadziłem do sfery publicznej za pomocą transparentu. Zazwyczaj platformą dla takich celów jest Internet, miejsce, gdzie można pozostać niewidzialnym. W społeczeństwie istnieje opinia, że poszukiwanie pracy powoduje stan dyskomfortu – moim celem stało się zatem doświadczenie tego na własnej skórze. Chciałem sprawdzić różnorodność potencjalnych reakcji na obecność ukraińskiego imigranta zarobkowego wewnątrz danego państwa.

Akcja została przeprowadzona w Lublinie, Krakowie i Warszawie. W jej wyniku znalazłem dziesięć osób zainteresowanych mną jako siłą roboczą: trzy w Lublinie, sześć w Krakowie i jedną w Warszawie. Czas trwania mojej akcji w Warszawie pokrył się jednak z wielkim wydarzeniem politycznym – szczytem NATO. Z tego powodu moje działania były ograniczone, ponieważ zostały one uznane przez policję za prowokację związaną z międzynarodowym spotkaniem na wysokim szczeblu.

Oprócz akcji z transparentem, w Lublinie rozkleiłem ogłoszenia o takiej samej treści. Okazało się, że ogłoszenia te zostały zauważone – w rezultacie otrzymałem określoną liczbę kontaktów w sprawie pracy.

Po zakończeniu rezydencji artystycznej zakładam kontynuację projektu, obejmującą zatrudnienie na dłuższy okres w celu intensywnej integracji w danym środowisku. Inicjatywa ta będzie mieć bardziej realistyczny charakter, ponieważ skończy się wsparcie finansowe, jakie otrzymywałem od Ministerstwa Kultury.

(Taras Kamennoy)