Gomulicki 4

„Tęsknota”

12.10.2012 – 04.11.2012

Agata Borowa, Dorota Borowa, Jakub Ciężki, Maurycy Gomulicki, Zbigniew Libera, Tomasz Malec, Michał Stachyra, Iza Tarasewicz, Sławomir Toman

Wystawa „Tęsknota” to próba opowieści o uczuciu, które stanowić może równie interesujący temat dla poważnych traktatów naukowych z dziedziny np. psychologii, jak i pożywkę dla kultury masowej. Z jednej strony jest uczuciem każdemu znanym, codziennym, z drugiej zaś trudnym do precyzyjnego opisania – znajduje się w przestrzeni, w której zaczyna brakować słów, w miejscu pamiętania, pragnienia i zapominania – na granicy języka.

Trudność w mówieniu o „Tęsknocie” wynika też z tego, że dotyczy dotkliwego, osobistego doświadczenia braku, jest historią intymną, jednostkową, a także z obawy przed byciem niezrozumianym. Co znaczy bowiem związek frazeologiczny usychać czy umierać z tęsknoty?

Wybrane na wystawę prace mówią o różnych tęsknotach w różny sposób. Kluczem wyboru była intuicja, rezonans jaki wywołują – tylko tak, jak się wydaje, można opowiedzieć o uczuciach.

Otwarcie wystawy: 12 października 2012 (piątek), godz. 19.00

Wystawa czynna do 4 listopada 2012 (od wtorku do niedzieli, godz. 12.00-19.00)

Patronat medialny: