Tomasz Koszewnik - Prześnienie

Tomasz Koszewnik – Prześnienie

Otwarcie wystawy: 08.01 (czwartek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)
Czynna do 22.01 (wt.-niedz., 12.00-19.00, wstęp wolny)

¿ Qué es la vida? Un frenesí.
¿ Qué es la vida? Una ilusión,
una sombra, una ficción,
y el mayor bien es pequeño;
que toda la vida es sueño,
y los sueños, sueños son.

(Pedro Calderón de la Barca, La vida es sueño, 1635)

Mieszanie się wytworów jawy i snu oraz zacieranie granicy pomiędzy rzeczywistością a ułudą – typowe dla XVII-wiecznej teorii życia jako snu, wytrącają z równowagi naszą pewność wobec tego, co realne i irracjonalne.

Koncepcja życia jako śnienia stanowiła na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci atrakcyjną ideę, rozwijaną przez wielu artystów, muzyków, czy literatów. Inspiracje te podszyte własnym doświadczeniem stały się dla Tomasza Koszewnika główną wykładnią do stworzenia instalacji dźwiękowej w przestrzeni Galerii Labirynt 2.

Koszewnik poddał się siedmiogodzinnemu badaniu elektroencefalografem w czasie snu. Za pomocą algorytmu interpretującego dane wynik został przełożony na dźwięk o tożsamej częstotliwości. Koncert z muzyką tej sennej partytury, wibrującej w murach galerii, bardziej odczuwanej niżeli słyszalnej, odgrywany jest codziennie od nowa. Instalacja ta, to swego rodzaju akt uobecnienia artysty w przestrzeni galerii i jego jednostkowego doświadczenia sennego. Projekt ma też wymiar uniwersalny, symbolizuje rutynę naszej codzienności. Powtarzalność dnia i snu, prowadzi do zatracenia i zburzenia równowagi rytmu naszej egzystencji. A może jest to tylko iluzji tło, teatr odgrywany wciąż na nowo? Cień naszej oczywistości, szaleństwo i nicości dno? Cóż, i tak zaśniemy, przecież życie jest snem, tylko snem, i ten, kto żyje śpi, i śni siebie, pokąd nie prześni siebie.

Izabela Bartkowiak

Tomasz Koszewnik – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyplom w 2014 r. w Pracowni Audiosfery pod kierunkiem prof. Leszka Knaflewskiego. Obecnie student w Katedrze Fotografii i w Katedrze Intermediów. W swej działalności artystycznej umiejętnie i świadomie łączy wielokierunkowe wykształcenie. Realizuje interdyscyplinarne projekty z pogranicza sztuk audiowizualnych i paranaukowych, skoncentrowanych głównie na tematyce antropologicznej.