Joan Jonas

Vito Acconci / John Baldessari / Joan Jonas – projekcja wideo

9.12 (niedziela), godz. 17.00

– – -> Vito Acconci:

Undertone, 1973 r.

Three Adaptation Studies, 1971 r.

Three Relationship Studies, 1970 r.

Vito Acconci – rozpoczął swoją karierę jako poeta,  jest autorem wideo i instalacji. Performance zaczął uprawiać w późnych latach 60. Wiele jego prac ma radykalny charakter.

– – -> John Baldessari:

Baldessari Sings LeWitt, 1971 r.

I Am Making Art, 1971 r.

John Baldessari – amerykański artysta konceptualny, autor kolaży, wideo, instalacji, rzeźb. W swojej twórczości w inteligentny i ironiczny sposób odnosi się do dzieł innych artystów, jak np. w wideo pt. „Baldessari Sings LeWitt”.

– – -> Joan Jonas:

Leftside rightside, 1974 r.

Joan Jonas – amerykańska artystka aktywna od połowy lat 60. Eksperymentalny charakter jej prac sprawił, że uznawana jest za jedną z pionierek sztuki wideo i performance.

–> wstęp wolny <–

– – – – –

Wydarzenie jest częścią projektu „Nisze Kultury”www.nisze-kultury.blogspot.com – realizowanego przez Fundację Sztuki Performance we współpracy z Galerią Labirynt.

Sztuka niszowa rodzi się na obrzeżach i punktach styku tradycyjnych dyscyplin artystycznych. Jest owocem eksperymentu, śmiałego wychodzenia poza zastane schematy, uważnego badania peryferii. Przedsięwzięcie składa się z trzech części. Pierwsza z nich to seria projekcji filmowych. Kolejna to warsztaty dźwiękowe i eksperyment audiowizualny Mono/Chrom Kosmy Ostrowskiego, Konrada Chyla oraz Patryka Lichoty, młodych artystów związanych ze środowiskiem lubelskim i poznańskim. W ramach trzeciej niszy – poświęconej sztuce performance – odbyły się warsztaty z Januszem Bałdygą, cenionym artystą performance, pedagogiem.