vlada-slyder

Vlada Ralko – Rzeczy osobiste

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Otwarcie wystawy: 24.08.2019 (sobota), godz. 19.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Magdalena Gach-Leziak) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 29.09.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Vlada Ralko. Widmo Wolności. Wersja, Wschód Kultury/Inny Wymiar; Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok | otwarcie wystawy 29.08.2019 (czwartek), godz. 17.00; wystawa czynna do 10.10.2019

Kuratorka: Monika Szewczyk

Vlada Ralko jedna z najsłynniejszych malarek w niepodległej Ukrainie, mieszka i pracuje w Kijowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w 2001 roku. Tworzy wielkoformatowe, mięsiste a jednocześnie niezwykle poetyckie płótna i serie rysunków.

W swojej twórczości inspirowanej malarstwem ekspresjonistycznym porusza kwestie tożsamości i ważnych kontekstów społeczno-politycznych przefiltrowywanych przez osobistą narrację.  Jest w nich:  strach, niepewność i odarcie z podmiotowości, które  spychają nas w podświadomość, uwalniają atawistyczne instynkty. Ralko często sięga do tematów intymnych jak kobiecość, seksualność, ciało – przy czym to ciało zwykle jest uwikłane w sytuację zewnętrzną, uprzedmiotowione, poddane opresji. Jej prace są jak czuły instrument badający wrażliwość społeczną i rezonujący pozostałości sowieckiego systemu odbierającego indywidualność.

Na wystawie zaprezentujemy serie rysunków i akwareli z cyklów: Kyiv Diary, School Wool, China Erotik Diary – są one rodzajem emocjonalnego pamiętnika, komentującego wydarzenia (Majdan, Wojna w Ukrainie), poetyckiego zapisu emocji i atmosfery wydarzeń bez faktografii i dokumentacji.