Walser / kadr z filmu

Walser – reż. Zbigniew Libera | pokaz przedpremierowy

Walser | 78′ | 2015 | Polska

reżyseria: Zbigniew Libera
scenariusz: Grzegorz Jankowicz, Zbigniew Libera
obsada: Krzysztof Stroiński, Gustaw Klyszcz, Joanna Wiktorczyk, Andrzej Borowski, Dagny Borowska, Katarzyna Dobrowolska, Bernd Horsch, Aleksandra Janik, Sławomir Janus, Dariusz Mikłasz, Antoni Mikłasz, Wiktoria Pyrchla, Samuel Simao, Sara Skrajna, Tomasz Węclewicz
zdjęcia: Adam Sikora
dźwięk: Wojciech Mielimąka
montaż: Beata Walentowska
muzyka: Robert Piotrowicz
kostiumy: Ilona Binarch
charakteryzacja: Aleksandra Dutkiewicz
producent: Magdalena Kamińska, Agata Szymańska
produkcja: Balapolis
koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury, Film District Remigiusz Przełożny, Studio Produkcyjne Orka

seans w Kinie Labirynt: 2.04 (sobota), godz. 19.00, bilet: 10/12 zł (do nabycia w Księgarni Galerii Labirynt od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00)

Zagubione plemię leśnych ludzi zderza się z przedstawicielem cywilizacji, urzędnikiem kolejowym – Walserem. A postapokaliptyczne science fiction konfrontuje się z kontrkulturową utopią powrotu do natury.

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara.  Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, wywołuje tylko chaos i destrukcję. Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stoją ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Premiera w Polsce: 20.05.2016