Warsztat na Zachętę

Warsztat na Zachętę – Henryk Stażewski

Galeria Labirynt i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają osoby dorosłe z dysfunkcjami wzroku i słuchu na warsztaty poświęcone twórczości Henryka Stażewskiego.

Spotkanie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
— Jakie znaczenie ma kompozycja dzieła?
— Jak wpływa na naszą percepcję?
— Jak sztuka może zdominować przestrzeń?

Spotkanie będzie poświęcone twórczości Henryka Stażewskiego, malarza, pioniera klasycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, współtwórcy Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej udostępnionej publiczności w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1931 roku. W pierwszej części spotkania uczestnicy poznają sylwetkę i dorobek artysty. W drugiej – wezmą udział w warsztatach pomagających zrozumieć sztukę abstrakcyjną.

Prowadzenie: Katarzyna Guzowska, Katarzyna Kucharska-Hornung
zbiórka w holu Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5)
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy: tel. 81 466 59 20 (wewn. 32 – Anna Szary) / e-mail: edu@labirynt.com

Wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Lublinie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 81 466 59 20 (wewn. 32 – Anna Szary) / e-mail: edu@labirynt.com.

. . . . . Więcej o cyklu „Warsztat na Zachętę”

Fundacja Kultury bez Barier i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zorganizowały w 2013 roku cztery warsztaty dla osób dorosłych z niepełnosprawnością sensoryczną. W 2014 roku kolejne zajęcia, w II już cyklu spotkań, odbyły się w Zachęcie i kilku innych instytucjach kultury w Polsce – w Krakowie, we Wrocławiu i w Łodzi. W oparciu o wybrane, reprezentatywne dzieła sztuki z kolekcji wymienionych instytucji uczestnicy mieli szansę poznać twórczość artystów różnych pokoleń, tendencje w sztuce współczesnej, istotne zagadnienia i tematy podejmowane przez twórców XX i XXI wieku.
Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowane zostały tyflografiki i pomoce dotykowe. Udział osób niesłyszących możliwy był dzięki tłumaczeniu na Polski Język Migowy. Najważniejsze były jednak działania warsztatowe aktywizujące możliwie jak najwięcej zmysłów, rozbudzające wyobraźnię i wspomagające zdobywanie wiedzy.
W efekcie spotkań w Zachęcie w 2013 roku powstały pakiety edukacyjne („albumy tyflograficzne”) zawierające: scenariusze warsztatów udostępnione na wolnych licencjach, wypukłe reprodukcje 8 obiektów z kolekcji Zachęty oraz innych, nagrane audiodeskrypcje oraz w pełni dostępny film (z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją). Pakiet edukacyjny w 30 kopiach powstał z myślą o dystrybucji w całej Polsce, do ośrodków i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością sensoryczną. W oparciu o przygotowane materiały Zachęta realizuje warsztaty w innych miastach, we współpracy z innymi instytucjami kultury, aby przybliżać sztukę współczesną w środowisku osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Więcej informacji o projekcie Warsztat na Zachętę w Polskim Języku Migowym:

https://vimeo.com/70115109