Warsztaty tynkarskie

Warsztaty z tynkowania gliną

Podczas warsztatów będziemy tynkować obiekty, które zbudowaliśmy na poprzednich spotkaniach. Będzie to naturalne tynkowanie, wykorzystujące glinę – całkowicie przyjazną człowiekowi i Ziemi, nie wymagającą chemicznych dodatków, ulepszaczy, plastyfikatorów i środków konserwujących. Warsztaty poprowadzą: Weronika Świderska, Sylwia Janasz i Agata Jasińska. Zaczynamy o godz. 12.00 [bez zapisów].

Glina ma niepowtarzalną właściwość pochłaniania z powietrza nadmiaru wilgoci i oddawania go z powrotem do suchej atmosfery. Jest to szczególnie ważne zimą, w sezonie grzewczym, gdy w większości mieszkań jest przesuszone powietrze. Ma to bezpośredni wpływ na stan naszych śluzówek – zbyt wysuszone nie spełniają właściwie swoich funkcji obronnych organizmu. Najlepiej wiedzą o tym osoby z astmą oskrzelową i alergiami oddechowymi. Tynki gliniane wykorzystują wilgoć produkowaną w mieszkaniu – podczas gotowania, mycia, wietrzenia pomieszczeń, czy zwykłego funkcjonowania organizmu ludzkiego. To właśnie z tych źródeł zasilana jest z powrotem atmosfera naszego mieszkania. Regulacja wilgotności, a tym samym oddechu, ma też znaczenie relaksujące. W pomieszczeniach wykończonych gliną lepiej się śpi, łatwiej wypoczywa, głębiej oddycha.

Właściwości regulacji wilgotności mają tez wpływ na zahamowanie rozwoju szkodliwych dla organizmu ludzkiego pleśni i grzybów domowych. Wyschnięta glina w formie tynku nie jest dla nich atrakcyjnym środowiskiem. W pomieszczeniach glinianych panuje przyjazny mikroklimat, z mniejszą ilością roztoczy i kurzu w powietrzu.

Ponieważ ziemia jest podstawową barierą dla promieniowania elektromagnetycznego, tynki gliniane wykazują również cechy neutralizowania szkodliwych dla człowieka fal. Szczególnie dotyczy to fal elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości.
Glina absorbuje również nieprzyjemne zapachy, a nawet szkodliwe substancje. We wnętrzach glinianych w mniejszym stopniu odczuwa się zapach dymu tytoniowego.

Glina jest materiałem od tysiącleci kochanym przez ludzi na całym świecie. Struktura tynku glinianego przypomina widok zdrowej ludzkiej skóry, co powoduje, że staje się nam ona bliska, oswojona i przywodzi miłe skojarzenia. Faktura, dotyk i zapach czynią wnętrza wyjątkowo przytulnymi i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jako materiał plastyczny, glina pozwala na wykonanie niepowtarzalnych zdobień, form, płaskorzeźb, czy elementów takich jak choćby kinkiet. Można też łączyć ją z mozaiką, kolorowym szkłem, suszonymi roślinami i innymi elementami zdobniczymi. To nieograniczone pole dekoracyjne, gdzie fantazja podpowiada rozwiązania, a wykonanie ich bywa banalnie proste. Mogą je wykonać także dzieci, biorąc aktywny udział w tworzeniu własnej przestrzeni życia.

Złoża gliny mają paletę kolorów od bieli przez żółcienie, beże, pomarańcze, czerwienie do kawowego i głębokiego brązu. Bywają złoża zielonkawe, siwe, a nawet błękitnawe. Można więc znaleźć kolor, który zgodny jest z naszymi potrzebami estetycznymi. Dzięki najnowszym technologiom produkcji tynków, mamy też do wyboru wiele gotowych propozycji kolorystycznych. Dysponujemy dodatkami naturalnymi, z których najczęściej używa się złotej słomianej sieczki, czy koszyczków kwiatów stokrotek. W niektórych tynkach dodatek piasku marmurowego nadaje delikatny, widoczny przy odpowiednim oświetleniu połysk. Każdy może więc znaleźć swój indywidualny, niepowtarzalny sposób na piękne mieszkanie.

Tynki gliniane to materiał o niskim stopniu przetworzenia. Do jego produkcji zużywa się niewielkiej ilości energii. Jest całkowicie naturalny, więc nie powstają odpady – resztki gliny można po prostu wynieść do ogródka.
/ www.tynkinaturalne.pl /

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Zielony Labirynt.

Współorganizator: Słoneczny Pokój

słoneczny_pokoj_logotyp