bracia kadr

Reż. Wojciech Staroń – Bracia

Bracia, reż. Wojciech Staroń
występują: Alfons Kułakowski, Mieczysław Kułakowski
dokument / Polska / 2015 / 71′
wstęp wolny

Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy niczym czuli barbarzyńcy z Hrabala są zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością. Ścierają się i kochają. Jaka siła pozwala im stawić czoło sowieckiemu reżimowi, który odbiera dzieciństwo, surowej Syberii, która odbiera wolność, żywiołowi ognia, który zabiera dorobek życia? To siła, która zarazem przyciąga i odpycha – nierozerwalna moc braterstwa. Ta więź to jedyna przestrzeń, w której Bracia zawsze mogą się schronić.

Reżyser o bohaterach i filmie: „Mieczysław i Alfons są jak kosmos. W nich obu znajduję kompozycję życia. Na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie Alfons. Jest ekstrawertyczny, ma w sobie rozmach, szaleństwo, coś ponadludzkiego. Widziałem, jak biega, staje na rękach, ćwiczy. Jego kontrapunktem jest Mieczysław – był w cieniu, ale przez całe życie oddany Alfonsowi. Kartograf, robił mapy, razem jeździli na ekspedycje. Poznałem ich na początku lat dziewięćdziesiątych w Kazachstanie. Chodziliśmy razem po górach, było fantastycznie. […] W filmie są ślady, które nawiązują do ich przeszłości, ale zależało mi na tym, żeby to były tylko tropy, żeby widz mógł sam dopowiedzieć sobie przeszłość bohaterów filmu, skupiając się na teraźniejszości. Ten film bazuje na czasie teraźniejszym: tu i teraz. Potencjał widzę w obrazie i kontemplacji chwili obecnej, w obserwacji życia, które się toczy przed kamerą”.

Film Wojciecha Staronia miał światową premierę w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, w sierpniu 2015. Został uznany najlepszym filmem tej sekcji, zdobywając GRAND PRIX Semaine de la Critique. Polska premiera odbyła się 10 października 2015 podczas 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film doceniono na kolejnych festiwalach w Lipsku, w Mińsku, Camerimage.

bracia kadr

Więcej

Zapisz

Zapisz

Zapisz