Wojciech Wilczyk – Święta Wojna

Wojciech Wilczyk – Święta Wojna

Otwarcie wystawy: 24.04 (piątek), godz. 19.00 | Galeria Labirynt – Plaza
Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Czynna do 24.05 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)

Wojciech Wilczyk zrealizował projekt „Święta Wojna” w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji górnośląskiej. Artysta sfotografował kilkaset graffiti wykonanych przez kibiców piłki nożnej.

„Zdjęcia Wojciecha Wilczyka – pisze o projekcie Anna Zawadzka – można czytać jako odsłonę alternatywnego miasta, drugiego obiegu polskich dzielnic, osiedli, podwórek, ulic. Oto kibice i ich świat: ich sprawy, ich idee, ich święci, ich wrogowie, ich historie, ich poglądy, ich styl życia, ich środki wyrazu, ich etyka, ich estetyka. Ale na zdjęciach Wilczyka toczy się życie wcale nie kibicowskie. Graffiti, które sfotografował, to tło. Scenografia dnia codziennego milionów ludzi. Dekoracja mijana w drodze na przystanek, do supermarketu, ze szkoły, po samochód, z psem na spacer, do babci z zupą w termosie. Dziewczyna idzie do szkoły, śmierć żydowskiej kurwie, kobieta niesie ze sklepu chleb i mleko, fanatycy od urodzenia, mężczyzna wyprowadza psa na spacer, Polska dla Polaków, dzieci grają w piłkę na podwórku, Anty Jude, toi toi, swastyka, kwiatki na balkonie, swastyka, firanka w oknie, krzyż celtycki, Lewiatan promocja słodycze, Jebać Żydów Maczetami, xero, jebać Żydów, rajstopy, Śmierć Żydom, zdrowa żywność, jebać cracovie kurwe, krzaki forsycji zimą brązowe”.

„Święta Wojna” Wojciecha Wilczyka to projekt niezwykle poważny, a ponadto wytrącający nas z rutyny gapienia się, zmuszający do patrzenia i pomagający widzieć więcej. Nie dotyczy on bowiem jedynie grupy ludzi o konkretnych poglądach, ale jest odzwierciedleniem szerszego problemu dotyczącego władzy, tolerancji, tożsamości (narodowej) i retoryki, za pomocą której są one wyrażane, a która jest przejawem głęboko zakorzenionych, nie zawsze uświadomionych struktur myślenia o sobie i Innym.

Projektowi towarzyszy publikacja, która obok tekstów zawiera także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. „Święta Wojna” zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty. Album został nagrodzony tytułem „Photo Book of the Year 2014” w konkursie Grand Press Photo 2015.

Zrealizowano we współpracy z Atlasem Sztuki

Atlas Sztuki