hidzab

Wolność w hidżabie? Kobiety, islam i islamofobia w Europie

Nastąpiła zmiana w programie spotkania.

Zapraszamy na dyskusję muftiego i imama Nedala Abu Tabaq z Jolantą Prochowicz na temat praw kobiet, równości vs sprawiedliwości oraz tego, co o kobietach mówi islam. Poruszona zostanie m.in. kwestia zakrywania głowy/ciała przez kobiety i tego, co w tej sprawie nakazuje Koran. Po dyskusji zapraszamy na rozmowę przy kawie z Izabellą Abu Tabaq, która opowie o tym, jak wygląda życie lubelskiej muzułmanki.

Jednocześnie informujemy, że z przyczyn niezależnych dr Monika Bobako nie będzie mogła wziąć udziału w spotkaniu (wykład odbędzie się w innym terminie).

______________________

O europejskim, a także polskim stosunku do islamu i do jego wyznawców, o związkach współczesnej islamofobii z antysemityzmem oraz o „ratowaniu brązowych kobiet przed brązowymi mężczyznami” opowie dr Monika Bobako, autorka wydanej w zeszłym roku książki Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej (Wydawnictwo Universitas). Monika Bobako jest doktorem filozofii, adiunktem w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się m.in. filozofią religii, teorią feministyczną, zagadnieniem multikulturalizmu, rasy i rasizmu. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.

Wykład poprzedzi spotkanie z lubelskim imamem, muftim Ligi Muzułmańskiej w RP – Nedalem Abu Tabaq. Jest on absolwentem studiów teologiczno-prawniczych we Francji. Z zawodu jest lekarzem – ukończył Akademię Medyczną w Lublinie.

Na zakończenie zapraszamy na kawę z żoną imama – Izabellą Abu Tabaq.

Izabella Abu Tabaq jest lublinianką z Krakowa, pochodzi z górniczej rodziny o tradycyjnych wartościach. Ukończyła rachunkowość i zarządzanie na Politechnice Lubelskiej, pracuje w administracji skarbowej na kierowniczym stanowisku. Mama i macocha. Lubi podróżować, zdobywać wiedzę oraz testować nowe „niezawodne” diety. Kocha kino – pasję tę dzieli z mężem. Jest przedstawicielką społeczności muzułmańskiej Lublina.

Organizatorzy:
INNA Fundacja – IFKA
Stowarzyszenie Homo Faber
Centrum Kultury Islamu w Lublinie

Współpraca:
Galeria Labirynt

loga