z daleka widok jest piękny

„Z daleka widok jest piękny”

21.02 (czwartek), godz. 19.00, ul. ks. J. Popiełuszki 5

reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal/2011/77 min

Film zdobył Główną Nagrodę w konkursie Nowe Filmy Polskie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty 2011. Jak mówi Jakub Majmurek, publicysta Krytyki Politycznej: „To pierwszy polski film, który nawiązuje pozbawiony kompleksów, estetyczny dialog z obecnym od lat na Nowych Horyzontach kinem światowym (…). A przy tym jest to kino dotykające najbardziej bolesnych problemów polskiej wspólnoty.”

Rozgrywający się na ustronnej polskiej wsi dramat „Z daleka widok jest piękny” opowiada historię miłosną złomiarza i dziewczyny. Mozolne życie pary i mieszkańców upływa w atmosferze wszechobecnej tajemnicy. Pewnego dnia złomiarz znika, a jego odejście uruchamia bieg nieoczekiwanych zdarzeń. Pośród pięknych krajobrazów, pod palącym słońcem wypływa ludzkie zło.

Film jest inspirowany debatą, jaka toczyła się w związku z publikacją prac, dotyczących relacji polsko-żydowskich, autorstwa Barbary Engelking czy Jana Tomasza Grosa. „Ja nie wiem, na ile jest to film polityczny, ale dyskusja, która toczyła się po filmie, była bardzo polityczna. Argumenty, jakie w niej padały – że to film z tezą itd. – bardzo przypominały mi dyskusje po wydaniu tych książek, o których wspomniałeś. Realizuje się w nich ten sam mechanizm wyparcia.” – komentuje Anna Sasnal w rozmowie z Jakubem Marmurkiem dla Krytyki Politycznej. „To jest dla nas szokująca historia, prawda jest okrutna, boli nas, trudno jest się pogodzić z tym, że nasi rodacy zachowywali się w ten sposób. Chcieliśmy jednak nadać naszej historii formę uniwersalną – dlatego ani razu nie pojawia się tam słowo „Żyd”, a film dzieje się współcześnie. Chcieliśmy żeby Historia przez „duże H” była ukryta pod tym, co uniwersalne.” – dodaje Wilhelm Sasnal.

Na pokaz zapraszają Galeria Labirynt oraz Klub Krytyki Politycznej w Lublinie.

Projekcja odbywa się dzięki uprzejmości twórców, producentów oraz dystrybutora filmu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

–> wstęp wolny <–