A A A

Robert Kuśmirowski

Studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes.
Brał udział w 6. Biennale w Berlinie oraz w Triennale Beaufort w Belgii. Jego prace prezentowano na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Wystawiał m.in. w Kunsthalle w Wiedniu, Palais de Tokyo w Paryżu, New Museum w Nowym Jorku. Jest laureatem Paszportów „Polityki”. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Maj, 2015
2015, 07’06”

Robert Kuśmirowski jest autorem instalacji, obiektów, rysunków i fotografii. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim materią i jej właściwościami, inspirują go nadgryzione zębem czasu znalezione przedmioty lub wręcz ich fragmenty. Kuśmirowski wykorzystuje je do swoich prac lub tworzy ich atrapy z niezwykłą dokładnością, łudząc oko odbiorcy i grając na pojęciu iluzji i rzeczywistości. Praca Maj została zrealizowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Scenom z miejsca hitlerowskiej zbrodni i miejsca pamięci towarzyszy wypowiedź artysty będąca refleksją na temat „miejsca po pladze”, śmierci i przemijania, tego co pozostaje po ludziach i „masach ludzkich”. W kadrze widzimy ściany baraków, komory gazowe, fragmenty instalacji, skumulowane przedmioty, które, będąc śladem po zbrodni, są tu jednocześnie poddaną pracy czasu zwykłą materią. Jej estetyka, wyraźnie podkreślona w kadrach filmu, w naszych umysłach łączy się nieodzownie ze słowem etyka. Tytuł pracy Kuśmirowskiego odnosi się do czasu, w którym film został zrealizowany i podkreśla kontrast pomiędzy charakterem miejsca, a światem na zewnątrz, rozbudzoną do życia przyrodą.