A A A

Pamela Bożek

ur. 1991, Stargard

Studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwentka tamtejszego Wydziału Rzeźby; laureatka stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) oraz 2. edycji stypendium im. Bogny Olszewskiej (2019); inicjatorka i facylitatorka mikromarki introligatorskiej Notesy z Łukowa. Zajmuje się praktykami postartystycznymi o charakterze partycypacyjnym oraz zagadnieniami wizualnymi w kontekście mechanizmów wykluczania i stygmatyzacji.

Lifeline, 2018
Fotografia, tabliczki akrylowe

W czerwcu 2018 roku rząd Malty oświadczył, że nie ma kompetencji do przyjęcia w porcie w Valletcie statku ratunkowego Lifeline z 239 osobami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Nie była to pierwsza ani jedyna sytuacja, w której w ramach polityki uszczelniana granic przeludnione i pozbawione pomocy humanitarnej statki odsyłane są pomiędzy europejskimi krajami. Wśród uratowanych było 14 kobiet. Valletta, jak wiele europejskich stolic, podlega bardzo intensywnym procesom gentryfikacyjnym, w konsekwencji których zachwycająca architektura sąsiaduje tu bezpośrednio z wieloma zrujnowanymi, opuszczonymi kamienicami. Podczas rezydencji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury uwagę artystki zwróciła powszechna praktyka nadawania imion budynkom mieszkalnym – na większości kamienic po prawej stronie frontowych drzwi umieszczona jest tabliczka z imieniem domu lub imieniem jego patronki/patrona. Artystka wybrała 14 popularnych w Erytrei i Somalii imion kobiecych, a następnie zleciła wykonanie tabliczek – imionami tymi nazwała puste domy na terenie Valletty.
Pracy towarzyszy tkanina „Wasze Rzeczy” powstała w ramach autorskiego warsztatu krawieckiego w Ośrodku dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie. Warsztaty zostały zrealizowane dzięki mini-grantowi Funduszu Feministycznego FemFund i współpracy ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”. Artystka w swojej praktyce artystycznej często inicjuje i angażuje się w działania o charakterze społecznym, co nadaje jej twórczości partycypacyjny charakter.