A A A

Open Group (Yuriy Biley, Anton Varga, Pavlo Kovach Junior, Stanislav Turina, Lizaveta German, Maria Lanko, Veleriy Kovalyov, Oleksandr Popko, Anatoliy Tatarenko, Yevgen Nikiforov)

Open Group została powołana we Lwowie w 2012 r. przez sześciu artystów ukraińskich. Z biegiem lat struktura grupy ulegała zmianie. Obecnie jej członkami jest czterech artystów: Yuriy Biley, Stanislav Turina, Pavlo Kovach i Anton Varga. Inne osoby także są zapraszane przez grupę do uczestnictwa w projektach i wstąpienia w jej szeregi. Grupa została uhonorowana Nagrodą Specjalną (2013) oraz Nagrodą Główną (2015) przyznawaną przez PinchukArtCentre. Jej twórczość prezentowano w Pawilonie Ukraińskim na 56. Biennale w Wenecji. W 2017 r. grupa wzięła udział w projekcie Future Generation Art Prize @ Venice 2017, będącym częścią oficjalnego programu towarzyszącego 57. Biennale w Wenecji.

Uczestnicy grupy:
Yuriy Biley jest artystą i współzałożycielem Open Group oraz współkuratorem Galerii Detenpyla. Mieszka i pracuje we Wrocławiu i Lwowie.
Anton Varga jest artystą i współzałożycielem Open Group oraz współkuratorem Galerii Detenpyla. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Lwowie.
Pavlo Kovach jest artystą i współzałożycielem Open Group oraz współkuratorem Galerii Detenpyla. Mieszka i pracuje we Lwowie.
Stanislav Turina jest artystą i współzałożycielem Open Group oraz współkuratorem Galerii Detenpyla. Mieszka i pracuje w Mukaczewie i Pawszynie, Ukraina.
Lizaveta German jest historyczką sztuki, kuratorką i współzałożycielką platformy badawczej openarchive.com.ua. Otrzymała tytuł doktora w zakresie teorii sztuki w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Maria Lanko jest badaczką, kuratorką i współzałożycielką platformy badawczej openarchive.com.ua. Obecnie pisze pracę doktorską na Uniwersytecie w Aberdeen. Mieszka
i pracuje w Kijowie oraz Aberdeen.
Yevgen Nikiforov jest fotografem, twórcą projektu badawczego i wydawniczego Zdekomunizowane. Ukraińskie mozaiki radzieckie. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Oleksandr Popko jest podróżnikiem, twórcą projektu Travel4Friends, autorem i producentem filmu „Dustards”. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Valeryi Kovalyov odnawia meble i wyroby skórzane, tworzy filmy wideo. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Anatolyi Tatarenko jest artystą, fotografem i współzałożycielem projektu Periscope_UA. Mieszka i pracuje w Kijowie.

Projekt miał zaczątek w tzw. Galerii na odcinku drogi nr 2 stworzonej w 2014 roku. Artyści ukraińskiego kolektywu Open Group postawili znaki oznaczające początek lub koniec miasta czy wsi w dwóch punktach: na brzegu rzeki Stryj w regionie Lwowa oraz na brzegu Morza Azowskiego na Biruszej Wyspie w regionie miasta Cherson. Przestrzeń, którą wyznaczają znaki, tworzy tzw. Otwartą Galerię, czyli wszystko, co mieści się w zasięgu wzroku i wody przepływającej przez około 1000 kilometrów. Aby zobaczyć galerię, należało ją przepłynąć. Pierwsza część projektu to rejs wykonanym samodzielnie przez artystów katamaranem z 4 wiosłami, który odbyli w sierpniu i wrześniu 2015 roku. Podczas wyprawy sprzątali pobliskie tereny, rozmawiali z napotkanymi tam ludźmi, zbierali znalezione po drodze artefakty, tworząc jednocześnie wspólnie wyreżyserowany film. W ciągu dwutygodniowego rejsu ekipa pokonala 398 km od Stryja do Ataków koło Czerniowców. W rezultacie wykonali pracę, która znalazła się na biennale Szkoły Kijowskiej w 2015 roku, w części Szkoły Pejzażu. Na wystawie znalazła się dokumentacja filmowa, złożona na powrót tratwa, część artefaktów, zdjęcia i zapisy gestów z podróży.

Open Group, 1000-kilometrowy widok. Część 1,2 [GL], instalacja, 2015-2017, fot. Wojciech Pacewicz

Druga część projektu rozpoczęła się 26 lipca 2017 roku i była tygodniową podróżą tym samym katamaranem, od wsi Ataky aż do granicy z Mołdawią. Rezultat można oglądać na niniejszej wystawie. Projekt Open Group jest zarazem konceptualny i idealistyczny, przywodząc na myśl land art i działalność np. holedenderskiego artysty Basa Jana Adera. Niezmierzoność i otwartość tej pracy kładzie nacisk na jej kolektywne wykonanie i jest poetycką, nieoczywistą refleksją na temat własnego kraju, jego regionów (wschodniego i zachodniego) oraz podziałów politycznych ostatnich lat na Ukrainie.