A A A

Société Réaliste (Ferenc Gróf, Jean-Baptiste Naudy)

Kolektyw artystyczny utworzony w 2004 r. w Paryżu. Jego członkami są Ferenc Gróf, ur. w 1972 r. w Pécsu, Węgry oraz Jean-Baptiste Naudy, ur. w 1982 r. w Paryżu. Prace grupy można było oglądać na wystawach indywidualnych, m.in. w Tenderpixel, Londyn; tranzit.ro, Kluż; P!, Nowy Jork; Salon de Vortex, Ateny; Galerie Jérôme Poggi, Paryż; lokal_30, Warszawa; Jeu de Paume, Paryż; Muzeum Ludwig, Budapeszt. Kolektyw uczestniczył także w pokazach zbiorowych, m.in. w tranzit.hu, Budapeszt; Kunsthalle, Koszyce; Clark House Initiative, Bombaj; Fińskim Muzeum Fotografii, Helsinki; MuseumsQuartier, Wiedeń; New Museum, Nowy Jork.

Société Réaliste (Ferenc Gróf, Jean-Baptiste Naudy), Większa Europa [GL], wydruki na papierze, 2008-2009, fot. Wojciech Pacewicz

Société Réaliste to węgiersko-francuski kolektyw artystyczny, którego sztukę można nazwać „postkapitalistyczną” w pełnym tego słowa znaczeniu. Zazwyczaj operują oni zawłaszczonymi przez siebie znakami i symbolami graficznymi ogólnego użytku (oznakowanie map, emblematy, piktogramy, isotypy używane przy obrazowaniu statystyk, etc), które zostają następnie zniekształcone i użyte w swoisty sposób. Służy to najczęściej krytycznemu przyjrzeniu się systemom (i kreowanym przez nie rzeczywistością), które koniec końców mają przecież wpływ na rzeczywistość społeczną, kształtują ją, a nie tylko ją odzwierciedlają. Prace SR, którego nazwa odwołuje się zarówno do „realizmu” jak i „realizmu społecznego”, mają stworzyć narzędzia do „czytania” współczesnego świata.  Owoce ich pracy są intelektualnie zdyscyplinowane i wyrafinowane, operują subtelnymi zestawieniami i porównaniami, by ukazać historyczną ewolucję pewnych społecznych i politycznych trendów. W Większej Europie na sześciu wielkich planszach artyści zastanawiają się, jakie konsekwencje miałoby stworzenie superkontynentu europejskiego, gdyby odtworzyć kraje europejskie z ich dawnymi granicami z ostatnich kilku(nastu) stuleci. SR stworzyli „alfabet granic”, które nabywają cech abstrakcyjnych fragmentów poszarpanych linii. Natomiast złożona przez nich mapa wszystkich granic, jakie kiedykolwiek istniały w Europie, doprowadza do spiętrzenia linii tak gęstego i skomplikowanie, że prowadzi to, aż do nieczytelności mapy.

Zapisz

Zapisz