A A A

Фатма Буджак

Народилася 1984 року в Іскендеруні, Туреччина. Живе і працює у Лондоні й Стамбулі. Отримала бакалаврський диплом у Академії образотворчого мистецтва Альбертівна в Турині, а магістерський диплом у Королівському коледжі мистецтв у Лондоні. З 2009 року презентує свої роботи на індивідуальних виставках, зокрема в: UCA Rochester, Великобританія; Галерея Альберто Пеола, Турин; Castello di Rivoli, Турин; ARTER-Space for Art, Стамбул; Artpace, Сан-Антоніо; Harpe 45, Лозанна. Також ФАтма брала участь у численних колективних виставках, зокрема на: Бієнале в Гетеборгу (2017); Pinacoteca Albertina, Турин; Єврейський музей, Нью-Йорк; SALT Galata, Стамбул; SALT Ulus, Анкара; ICA, Лондон; “Маніфеста 9”, Гент.

Фатма Буджак, Імперія уяви [ГА], Відео, 2016

Майже усі роботи Фатми Буджак, яка народилася на сирійсько-турецькому кордоні, а освіту здобула в Лондоні, обертаються навколо поетики, прагматичних умов і людських наслідків кордонів, пограниччя і стін, як і порушують тему цензури, насилля з боку держави й масової еміграції. Художниця черпає натхнення в природному фольклорі своїх рідних місць, однак залучає його до естетизованих, символічних ситуацій. У «Імперії уяви» художниця розповідає про т.зв. стіну в Мароко, яка простягається через Західну Сахару на 2700 км, відділяючи окуповані Мароко території від решти Сахари. Стіна оточена складною оборонною мережею й тисячами мін. Люди гинуть, а сім’ї лишаються розділеними й приреченими на життя в таборах для біженців у безкраїй пустелі під наглядом озброєних солдатів. У фільмі відбувається символічне знищення муру двома активістами визволення Сахари, які перебували в таборі біженців. Накриття тканиною окупованої землі на мить анулює кордон, наслідки якого в житті на окупованих територіях однак лишаються болюче реальними.

Фатма Буджак, Благословенні ті, хто приходить. Розмови на турецько-вірменському кордоні [ГЛ], Відео, 2012

Робота «Благословенні ті, хто приходить. Розмови на турецько-вірменському кордоні» ставить питання про культурну й гендерну приналежність. Художниця їде в село, в якому колись жили вірменські християни, але відколи почалася турецька і мусульманська окупація – демографія, культура й релігія цього місця цілком змінилися. Таємнича, одягнена в чорне жінка робить складні для зрозуміння жести у присутності групи старших турецьких чоловіків, які іронічно коментуються і піддають сумнівам її дії. Робота Буджак говорить про патріархат і право сильнішого, які завжди витісняли одні культури на користь інших.