A A A

LILIANA PISKORSKA

Silne siostry powiedziały braciom
2019
wideo, 30’00”

Zdjęcie. Roślina z ciemnymi liśćmi. Na dole biały napis.

Manifest i zarazem rewolucyjny poemat stanowi wezwanie do solidarności, empatii i walki o swoje prawa. Artystka porusza problem społecznej niewidzialności osób nieheteronormatywnych i jednocześnie hiperwidzialności grup uprzywilejowanych w patriarchalnym społeczeństwie. „Wszędzie noszę mój różowy trójkąt”* – mówi, a jednocześnie zaznacza, że wiele osób nie wie co on znaczy.  Ta aktywistyczna praca daje siłę, nadzieję, budzi gniew i skłania do uważności na drugą osobę. Nastrojowa przyroda i spokojny głos lektorki wyraźnie kontrastują z tekstem. Emocje są w nim wyrzucane z siłą karabinu maszynowego. Artystka oparła się na trzech queerowych deklaracjach – „The Woman Identified Woman” z 1970 r., „Dyke Manifesto” z 1992 r. oraz „The Queer Nation Manifesto z 1990 r.
*Sposób oznaczania homoseksualistów w niemieckich obozach koncentracyjnych, a od lat 70. symbol walki o równe prawa.

Sylwia Hejno

Film dostępny w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=LKLIyQDFI

Piąta kolumna
2019
emaliowany odlew metalowy, 45×50 mm

Fioletowo-żółta broszka o nieregularnym kształcie na białym tle.Hasło „Hétéro c’est Collabo” pochodzi od radykalnych, lesbijskich francuskich feministek i oznacza, że kto jest hetero, ten kolaboruje. Tytuł stanowi zaś nawiązanie do popularnych teorii spiskowych, w myśl których polityka równościowa miałaby zmierzać do ustanowienia modelu komunistycznego i rozbicia rodziny. Ozdobna, kwietna broszka staje się symbolem przynależności, potwierdzeniem istnienia wroga i dywersji, którą można rozmaicie interpretować.

Sylwia Hejno

 

Liliana Piskorska
Urodzona w 1988 roku artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w 2011 studentka Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 obroniła pracę doktorską na toruńskim WSP. Od 2013 roku członkini Grupy nad Wisłą. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki). W swojej działalności artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zakorzenionej w praktyce i teorii feministyczno-queerowej i feministyczno-posthumanistycznej.