A A A

DANIEL RYCHARSKI

Opieka rodzinna
2020

Czarny tekst na białym tle.
Projekt wzajemnej pomocy, który zakłada, że rolnicy goszczący osoby LGBT+ otrzymaliby wynagrodzenie. To także bezpośrednia odpowiedź na słowa aktualnie urzędującego prezydenta, że „ideologia LGBT jest gorsza niż komunizm”. Najlepszym lekarstwem na homofobię okazałyby się prawdziwe, międzyludzkie relacje. Pobyt na wsi, wspólna praca i spędzanie czasu stanowiłyby rodzaj terapii, umożliwiający wzajemne zrozumienie. „Dowartościowanie pracy opieki
i troski o drugiego człowieka splata się w naszej intencji z chęcią pracy ponad podziałami społecznymi, które również wymagają ozdrowienia i możliwości osobistej rozmowy ponad doniesieniami z mediów” – deklaruje artysta.

Sylwia Hejno

 

Wyspa
2018
wideo, 4’24”

Zdjęcie. Płyty nagrobne obok siebie w rządku. pod nimi trawa i rzędy kwiatów układające się w tęczowe barwy.
Projekt Wyspa zrealizowany został na znajdujących się w Sierpcu Jeziórkach, akwenie wodnym w centrum miasta. Na środku stawu, na niewielkiej wyspie, ustawiony został fragment scenografii z filmu Pokłosie. Sztuczne macewy zyskały dodatkowo dekorację w formie kwiatowej tęczy, w której liczba kwiatów była zbliżona do liczby żydowskich mieszkańców miasta w 1939 roku. Przez ponad trzy tygodnie instalacja była dominującym wizualnie elementem przestrzeni publicznej, działającym zarówno w dzień, jak i w nocy. W weekendy Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewniało możliwość oglądania Wyspy z bliska, zabierając chętnych w krótki rejs łódką po Jeziórkach.
Działania w Sierpcu odwołują się do jednej z kluczowych dla polskiej kultury debat o stosunku naszego społeczeństwa do dawnych żydowskich sąsiadów, włączając w nią dyskusję nad innymi aktualnymi problemami nietolerancji. Wyspa może być interpretowana między innymi jako projekt o braku języka do mówienia o współczesnych wykluczeniach związanych z klasą, rasą czy orientacją seksualną – język ten próbuje się tu budować poprzez odniesienia do antysemityzmu i historii wojennej. Oparta na łączeniu sztucznych elementów instalacja wskazuje na operowanie kliszami i kodami wizualnymi w sposób, który pozwala na poszukiwanie połączenia pomiędzy różnymi doświadczeniami.

Sylwia Hejno

 

 

Daniel Rycharski
Urodzony w 1986 roku. Mieszka i pracuje w Kurówku i Krakowie. Jest wykładowcą w Katedrze Multimediów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, autorem filmów, instalacji multimedialnych i obiektów site-specific, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W latach 2005–2009 tworzył grupę artystyczną ze Sławomirem Shuty. W 2009 r. artysta postanowił wrócić do rodzinnej wsi Kurówko. Zainspirowany opowieściami o fantastycznych istotach zamieszkujących okoliczne lasy stworzył na jednym z domów mural przedstawiający zwierzę-hybrydę. Projekt zaowocował serią kilkudziesięciu malowideł zwanych potocznie wiejskim street artem. W swojej praktyce artystycznej inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi, co doprowadziło do powstania instalacji „Galeria Kapliczka” będącej miejscem przeznaczonym na prezentacje działań artystycznych. W 2012 r. otrzymał tytuł Kulturysty roku przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. Daniel Rycharski brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.