A A A

KAROL RADZISZEWSKI

Bóg nienawidzi pedałów. Bóg kocha wszystkich, nawet czarnuchów
2002
fotografia

Dwa zdjęcia. Na górnym zdjęciu twarz mężczyzny z napisem na czole. Na drugim zdjęciu policzek mężczyzny z napisem.
Praca, korzystając z autentycznych cytatów, porusza problem wzajemnych relacji homoseksualności i wiary. Artysta demaskuje hipokryzję pozornej religijności, która afirmując mowę nienawiści odrzuca ideę miłości i bożego miłosierdzia względem wszystkich ludzi. Zbitka „Bóg kocha/Bóg nienawidzi” pokazuje uznaniowość, z jaką podchodzimy do zasad chrześcijańskiego dekalogu, który nakazuje „miłować bliźniego jak siebie samego” i nie czyni od tej zasady wyjątków. Karol Radziszewski pokazuje, jak za pomocą języka odwołującego się do wiary można dokonywać wykluczenia ze społeczeństwa i ze wspólnoty religijnej.

Sylwia Hejno

 

Fag Fighters: Prolog
2007
fotografia

Zdjęcie. Dwie osoby siedzą na kanapie: starsza pani i mężczyzna w różowej kominiarce.
Ich znak rozpoznawczy to różowe kominiarki wydziergane przez babcię. To w nich gejowska bojówka sieje postrach na mieście, bo gdzie się nie pojawią, tam panoszy się seks, zniszczenie i graffiti. Fikcyjny gang różowych wandali stanowi emanację wizji agresywnych gejów burzących porządek społeczny, podsycanych przez radykalną prawicę. Granica między lękiem a ukrytą fantazją staje się płynna… Na jednym ze zdjęć widzimy artystę siedzącego z babcią na wzorzystej kanapie – to ona wykonała na maszynie dziewiarskiej kominiarkę, w której dumnie prezentuje się wnuk. Ta scena uwidacznia jak polityczne staje się prywatne, a prywatne polityczne.

Sylwia Hejno

 

Karol Radziszewski
Urodzony w 1980 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych, wydawca magazynów, książek, tworzy projekty modowe i kuratorskie. Jest założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym ukazującego się od 2005 roku DIK Fagazine – pierwszego i jedynego czasopisma artystycznego z Europy Środkowo-Wschodniej poświęconego homoseksualności i męskości. Zdobywca głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master (2007) i laureat Paszportów Polityki (2009). W 2015 roku założył Queer Archives Institute, organizację non-profit, zajmującą się badaniami, gromadzeniem, digitalizacją, prezentacją, analizą i artystyczną interpretacją queerowych archiwów ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwsza wystawa QAI inaugurująca projekt miała miejsce w Videobrasil (São Paulo) w 2016 roku.