A A A

Magdalena Sobolska

Słowa Miłości (Fragment Zina Potrzeba Nam Miłości)
2020
kolaż, 52×74 cm

Kolaż. Wycinki z gazet na białym tle.

O Karcie Rodziny (Fragment Zina Potrzeba Nam Miłości)
2020
kolaż, 52×74 cm

Kolaż. Wycinki z gazet w kolorze czarnym i czerwonym na białym tle.

 

W trakcie rezydencji artystycznej w galerii Propaganda, w lipcu 2020 roku, powstawał lesbijski ZIN „Potrzeba nam miłości” – tworzony z konserwatywnej i prawicowej prasy („Sieci”, „Najwyższy czas”, „Do Rzeczy” i inne). ZIN jest odpowiedzią na nienawistną retorykę dotyczącą osób LGBTQ+, które stały się częścią mainstreamowych mediów zwolenników nacjonalizmu. Z gazet pierwotnie pełnych pogardy i nietolerancji powstało pismo o miłości, niepokojach i bliźnich. „Zgłosiłam się z dosyć konkretnym pomysłem; zależało mi na tym, żeby popracować na prawicowej prasie.
W pewnej mierze wynikało to z bezsilności wobec tego, co działo się tuż przed wyborami prezydenckimi (moja rezydencja w Propagandzie zaczęła się akurat tydzień przed wyborami). Pomysł opierał się na geście przepisania i stworzenia nowej narracji z tego, co znajdę w tych magazynach. Ada Kaczmarczyk robiła kiedyś podobny projekt; w czasie swojego absolutnego zakochania w Oskarze Dawickim przepisywała „W połowie puste” (książkę autorstwa Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy poświęconą życiu i twórczości Oskara Dawickiego – przyp. red.), żeby go ocalić. Nie wiem, czy chciałabym ocalić prawicę, ale pomyślałam, że jakiś pozytywny przekaz by się przydał.
(…) głównym zamysłem było przepracowanie tej sytuacji – zarówno dla siebie, jak i dla innych.” „Słowa miłości” i „O Karcie Rodziny” to prace w całości stworzone z fragmentów prasy prawicowej i konserwatywnej. Są zaklinaniem rzeczywistości poprzez odmianę tamtej narracji. To pokojowy manifest, pokazujący (a z dużą dawką optymizmu: może przypominający?), że chodzi o równość i miłość. Które w żaden sposób nie stoją w opozycji z tradycją, chociażby chrześcijańską, a dodatkowo budują silne i zadowolone społeczeństwo. Felietony są częścią zina „Potrzeba nam miłości”, który powstawał przy użyciu techniki kolażu, w trakcie rezydencji Enklawa w galerii Propaganda. Był to czas II tury wyborów prezydenckich. W tym trudnym momencie praca nad nim była także próbą poradzenia sobie ze zdarzeniami i przetworzenia prasy ziejącej pogardą w treści niosące nadzieję.

tekst autorski

Magdalena Sobolska
Urodzona w 1991 roku. W 2017 roku uzyskała tytuł magistry kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim o specjalizacji Kultura Wizualna. Jej praktyka artystyczna obejmuje kolaż klasyczny, cyfrowy oraz techniki mieszane.
Dotychczas jej prace pojawiały się w magazynach takich jak the MASS (UK), SLEVIN Magazine (IND), Playboy (PL).
Na początku 2020 r. została wybrana do programu all SHE Makes (USA), który ma na celu zwiększanie widoczności artystek na rynku sztuki.