A A A

Ewelina Kożuchowska

Granice tożsamości
grafika, pokaz slajdów

Kadr. zniekształcony, powtórzony obraz w kolorach brązu.

 

Kadr. zniekształcony, powtórzony obraz w kolorach brązu.

Cykl grafik „ Granice tożsamości” odnosi się do ważnych pytań, które stawiamy sobie w dzisiejszych czasach a dotyczy naszej tożsamości. To jak postrzegamy siebie, to jak podejmujemy decyzje i codziennie ich doświadczamy to wszystko sprawia, że kształtujemy własną tożsamość. Warto zadać pytanie czy tożsamość powinna być wolna i reprezentować nas samych od wszelkich stereotypów? Kto stawia granice naszej tożsamości? Czy w ogóle takie granice istnieją lub czy powinny istnieć? Poprzez cykl graficzny „Granice tożsamości” staram się pokazać potrzebę zadawania pytań dotyczących tożsamości współczesnego człowieka. Możliwość udziału w wystawie „Jesteśmy ludźmi” jest dla mnie ważna, ponieważ przez swoje zaangażowanie i swój przekaz artystyczny chciałabym wyrazić swoją solidarność wraz z  innymi artystami, którzy nie zgadzają się na atak, dyskryminację i wszelkie nadużycia dotyczące osób związanych w LG BT. Wspólna wystawa pod hasłem „Jesteśmy ludźmi” i możliwość wzięcia w niej udziału to zwrócenie uwagi na tworzenie zmian poprzez zwiększenie większej świadomości i tolerancji, której tak bardzo w obecnym czasie potrzeba w naszym społeczeństwie. Dlaczego mnie to w ogóle obchodzi? Żyjemy obecnie w świecie w takim a nie w innym i wiele jest do zrobienia na wielu płaszczyznach. Mając w swoim gronie osoby, które identyfikują się z LGBT chciałabym, aby w kraju takim jak Polska nie bali się okazywać swojej tożsamości. Dlatego udział w wystawie to działanie, które zwraca uwagę na określoną grupę w naszym społeczeństwie a która tak bardzo potrzebuje naszego wsparcia tu i teraz.
Zawsze warto stanąć w obronie innych ludzi! Wspólnie możemy zawalczyć o ich wolność, aby w pełni pozwolić osobom związanym z LGBT żyć normalnie i pełnią życia. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie zmienić homofobicznych poglądów, ale mogę wziąć udział w wystawie, która wspiera osoby związane z LGBT, aby jednocześnie
zaapelować, że ich wyjątkowość w momencie kiedy jest widoczna nie musi być wcale trudniejsza. To jest ten moment, aby stanąć w obronie innych ludzi i poprzez artystyczną aktywność pokazać, że są wokół nich osoby, przy których mogą być sobą i mogą również czuć się w pełni bezpieczni.

tekst autorski

Ewelina Kożuchowska
Z wykształcenia visual artist i graphic designer. Zajmuje się sztuką wizualną, fotografią, ilustracją, dekoracją wnętrz tworząc spójną, ale eklektyczną całość głównie w charakterystycznych czarno-białych rysunkach. Badając takie tematy jak tożsamość, nietrwałość otaczającego świata stara się łączyć sztukę z projektowaniem i edukacją.