Concerto No 1 for piano and orchestra in b-flat minor
2018
wideo 11’53”
Utwór „I koncert fortepianowy b-moll” jest symbolicznym „hymnem” odnoszącym się do absurdalnej sytuacji w Ukrainie dotyczącej walki o prawa człowieka, a w szczególności przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wideo składa się z dziewięciu fragmentów wywiadów i wystąpień publicznych polityków, aktywistów i badaczy promujących ultrakonserwatywne zmiany współczesnej Ukrainy na tle wspólnych aspiracji do europejskich wartości. Przemówienia zawierają mowę nienawiści i niedorzeczne wypowiedzi. Ich absurdalny charakter jest podkreślony przez rangę stanowisk zajmowanych przez prezentowane osoby, manifestujące swoje osobiste przekonania niczym opinie publiczne.
W wideo występują: Ganna Turchinova (doktor nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny. Kierowniczka Katedry Języków Obcych Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego Michaiła Drahomanowa, żona byłego pełniącego obowiązki Prezydenta Ukrainy, Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony); Adrian Bukovinsky (doktor filozofii. Ekspert ds. Polityki Rodzinnej i Relacji Rodzinnych, prezes Ogólnoukraińskiej Fundacji Charytatywnej); Illya Kyva (przewodnicząca Socjalistycznej Partii Ukrainy, Doradczyni Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy); Oleg Barna (Poseł Parlamentu Ukrainy); Yuri Miroshnichenko (Poseł Parlamentu Ukrainy); Jewgienij Murajew (Poseł Parlamentu Ukrainy); Ruslan Kukharchuk (Dziennikarz); Konstantin Vasilets
(Zastępca Szefa Regionalnej Organizacji Odessy Svoboda); Volodymyr Groisman (Premier Ukrainy).
Muzyka do utworu została skomponowana przez jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku, Swiatosława Richtera, laureata wielu nagród, w tym nagrody Grammy (był on pierwszym z muzyków sowieckich, który ją otrzymał). Ukraiński pianista był w fikcyjnym związku małżeńskim z kobietą, aby nie zwracać uwagi władz ścigających homoseksualistów. Tytuł pracy został zaczerpnięty z nazwy koncertu.
Swiatosław Richter i Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna:
Piotr Czajkowski – I koncert fortepianowy b-moll, op. 23
Film dostępny w Internecie: https://antonkaryuk.com/Concerto-No-1https://youtu.be/FjINoafZP-A
Anton Karyuk
Urodzony w 1988 roku w Ukrainie. Studiował architekturę na Prydniprowskiej Państwowej Akademii Budownictwa i Architektury. Obecnie mieszka i pracuje w Kijowie i Wilnie. W swojej praktyce artystycznej Anton posługuje się różnymi mediami – od performansu i instalacji po malarstwo abstrakcyjne. Od 2015 roku Anton rozwija swoją praktykę artystyczną, koncentrując się na tematyce relacji społecznych w świecie nowoczesnych mediów. Do najważniejszych prac artysty należy wideo „I koncert fortepianowy b-moll”, instalacja „Przyjaźń narodów” oraz projekt „Flaga osobista”, poruszający tematykę tożsamości i marginalizacji. Praktyka Antona interweniuje w szerszej przestrzeni publicznej, nie ograniczając się do muzeów i galerii. Artysta poszukuje abstrakcyjnego języka wizualnego i minimalistycznej realizacji, eksplorując osobiste i wrażliwe społecznie tematy. Anton prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii, Litwie, Polsce, Turcji i Ukrainie.