A A A

FILIP KIJOWSKI

Tęczowe pocztówki
2020
instalacja i performans

Zdjęcie. Widok z góry. Na białym stole karta z czarnym drukiem, kredki i flamastry pogrupowane kolorami w słoikach, szklana kula z zapisanymi pocztówkami oraz puste pocztówki i długopis.

Zdjęcie. Grupa ludzi. Każda osoba trzyma przed sobą pocztówkę. Niektórzy są owinięci tęczowymi flgami. W tle pałac prezydencki i pomnik konny.
fot. Monika Bryk

Praca Tęczowe Pocztówki, to jednoosobowe działanie performatywne posługujące się banalnymi środkami by maksymalnie uprościć przekaz. W pracy artysta zaprasza przypadkowych przechodniów, aby wykonali prosty uczynek, napisali oraz zaprojektowali pocztówkę do Prezydenta Polski. A w niej o wyrażenie swoich uczuć, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy “LGBT to nie Ludzie, to ideologia”. Zwykła prośba o zaprojektowanie kartki, nagle przeobraża się w rozmowę o życiu, bezpieczeństwie, nienawiści, przemocy, rodzinie i miłości. Podczas perfomansu narodził się dialog z odbiorcą, który umożliwił dokumentację cyklu wywiadów z autorami kartek. Kartki ujawniają poczucie emocjonalne, które towarzyszy nam każdego dnia, wobec tego jak zachowuje się władza, oraz jak myślimy o sobie samych. Rysowanie kartek kredkami, zaprasza odbiorców do wejścia w świat wyobraźni swojego wewnętrznego dziecka. W projekcie dotychczas wzięło udział ponad 1000 osób. Performans powtarzany był w kilku miastach Polski, dzięki czemu projekt zyskał także charakter wciąż rozrastającego się archiwum pocztówek i rozmów audio.
Projekt Tęczowe Pocztówki jest prezentowany jako działanie performatywne i wideo.

tekst autorski

Azyl
2020
performans
Filip Kijowski oraz Adrianna Dras, Izabela Gawęcka, Przemysław Mrowiński, Michał Rachwalski, Jan Znajomski

Zdjęcie. Osoby w kolorowych ubraniach tańczą przy pniu drzewa, leżącego na trawie. W tle rosnące drzewa.
Performans jest rezultatem interdyscyplinarnych, kreatywnych warsztatów, których celem było nawiązanie wspólnego dialogu oraz umożliwienie swobodnego rozwoju bez presji ze strony grupy. Uczestnicy wspólnie tworzyli przestrzeń, która stała się obszarem ich kreatywnych eksperymentów.Inspiracją działań stanowił projekt „Tęczowe pocztówki” zawierający osobiste wyznania osób LGBT+ oraz ich przyjaciół. Wykorzystując techniki improwizacyjne, kreatywne pisanie oraz pracę głosem uczestnicy i uczestniczki warsztatów pracowali zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Performans miał miejsce podczas finisażu wystawy „Jesteśmy ludźmi”

tekst autorski

 

Filip Kijowski
Urodzony w 1994 roku. Jest choreografem, performerem i tancerzem. Na co dzień zajmuje się wszelkiego rodzaju improwizacją. Profesorka ze studiów opisała go słowami ‘absurdalny humanitarysta’. W sztuce szuka odpowiedzi wśród społeczności, z którą dzieli wspólną przestrzeń. Jako nomadyczny, tańczący marzyciel, chce zaprosić świat do poważnych rozmów poprzez zabawę, porozumiewając się językiem czułości i empatii.