A A A

Nikita Kadan

Controlled incidents
2013
akwarela na papierze, wydruk na tkaninie, 140 x 200 cm

Zdjęcie. Czarno biała praca na białej kartce.

Zdjęcie. Czarno-biała praca na białej tkaninie.

 

Na konferencji prasowej 20 maja organizatorzy LGBT Pride odwołali marsz zaplanowany na ten dzień w Kijowie, ponieważ policja twierdziła, że nie może chronić uczestników przed potencjalną przemocą ze strony grup neonazistowskich i nacjonalistycznych planujących protest w tym samym czasie i miejscu. Po konferencji prasowej pięciu mężczyzn pobiło organizatorów Kiev Pride, Svyatoslava Sheremeta i Maksima Kasyanchuka. Władze wszczęły dochodzenie, ale nie udało się zidentyfikować podejrzanych pomimo nagrań wideo z ataku. Nie uwzględniono również w śledztwie orientacji seksualnej aktywistów ani organizacji, z którymi byli związani. W czerwcu niezidentyfikowany mężczyzna zapytał Tarasa Karasiichuka w pobliżu domu o orientację seksualną, a następnie bił go, łamiąc mu szczękę i powodując wstrząs mózgu. Śledczy nie byli w stanie zidentyfikować napastnika. W dniach 2 i 9 lipca neonaziści i nacjonaliści zaatakowali werbalnie działaczy LGBT+ i podarli należące do nich plakaty. Działo się to podczas protestu w Kijowie przeciwko dwóm projektom ustaw dotyczących „promowania homoseksualizmu” w przestrzeni publicznej.
W „Controlled Incidents” (2013) ciała obywateli są wolne, najprawdopodobniej pokazane podczas demonstracji. Nadal mogą uciec, nikt już nie wie, przeciwko czemu protestowali. Dynamika ofiary i sprawcy w punkcie kontaktu, oddzielne części tułowia, noga kopiąca klatkę piersiową. Wydaje się, że Kadan stosuje regułę eksperymentu, aby sprawdzić, jak określone składniki oddziałują na siebie w czysto laboratoryjnych warunkach. Jednak atak wynika raczej z polityki niż z funkcji ciała. Ramię policjanta z pałką i uderzony nią policzek odbierane są jako synekdocha – figura retoryczna, w której całość jest zastąpiona przez część. Tors, który ma zostać uderzony, należy do obywatela i może reprezentować ukraińskie społeczeństwo, formy relacji, przejawy życia politycznego oraz tworzone przez nie instytucje i praktyki. Policję i bunt. Wystarczy skupić się na tym, że wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że policjanci łamią zatrzymanym palce, wiedza o przekupstwie jest równie powszechna, litera prawa ma zastosowanie rzadko – w końcu zawsze można zawrzeć układ, a znalezienie kozła ofiarnego jest równie łatwe. W rezultacie mniej więcej wszyscy są stronami stosunków, w których panuje siła. Agresja fizyczna to nic innego jak jedna z wielu regularnych czynności. Żadne inne zachowanie nie jest możliwe. Aby zachowywać się inaczej, należy pokonać ogromne trudności. Nikt nie jest zadowolony z takich form relacji, napięcie rośnie, a bunt staje się widoczny. Początkowo protestuje kilka osób, ich bunt próbuje się brutalnie stłumić…

Nikita Kadan
Urodzony w 1982 rowku w Ukrainie. Artysta mieszkający i tworzący w Kijowie. W swojej praktyce Kadan posługuje się malarstwem, grafiką i instalacją, często w interdyscyplinarnej współpracy z architektami, socjologami i działaczami na rzecz praw człowieka. Jego praca polega na krytycznym badaniu doświadczeń współczesnych Ukraińców i ich związku z sowiecką przeszłością. Jest członkiem grupy artystów REP (Revolutionary Experimental Space) i członkiem założycielem (Komitet Artystyczny) kolektywu kuratorsko-aktywistycznego Hudrada. Prace Kadana były wystawiane na całym świecie, w tym na wystawach w Pinakothek der Moderne w Monachium, Kunsthaus Zurich, Palazzo Reale Milano, MUMOK Wiedeń, M HKA Antwerpia, oraz na 14. Biennale w Stambule i 56. Biennale w Wenecji. Jest laureatem nagrody Pinchuk Art Centre (nagroda główna) w 2011 r., nagrody Future Generation Art Prize (nagroda specjalna) w 2015 r. oraz Nagrody im. Kazimierza Malewicza w 2016 r.