A A A

Tomasz Domański

Autoportret
1986
fotografia, 177 x 102 cm

Zdjęcie. Osoba ubrana na czarno stoi na łóżku przy ścianie.

 

W latach 1983-1986 powstały ekspresyjne obrazy i rzeźby utrzymane w estetyce Nowej Ekspresji lat osiemdziesiątych, a także wiele młodzieńczych cykli fotograficznych.

Począwszy od fascynacji twórczością Edvarda Muncha i reinterpretacji jego malarstwa w zaaranżowanych współcześnie epizodach fotograficznych, poprzez serię autoportretów wychodzących daleko poza kanon gatunku, a skończywszy na fotograficznym eksperymencie poszukiwania tożsamości własnego ciała, fizycznego uwikłania w nadaną płeć i fantazji o hermafrodycie.

tekst autorski

Tomasz Domański
Urodzony w 1962 roku w Giżycku. W latach 1985-1988 był wolnym słuchaczem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), następnie, od 1988 roku, pełnoprawnym studentem (Katedra Rzeźby na Wydziale Malarstwa i Rzeźby). Dyplom uzyskał w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego w 1993 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tomasz Domański porusza się w obszarze rzeźby, obiektów, instalacji, wideo, fotografii oraz performansu. Twórca był wielokrotnym stypendystą, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Pollock-Krasner (USA), Fundacji Montag (Niemcy), Fundacji Joseph Beuys (Szwajcaria), Fundacji Industriedenkmal (Niemcy). Jego prace znajdują sie w zbiorach m.in. Fundacion Gruber Jez (Merida-Cholul, Meksyk), Nature Art. Museum (Kongju, Korea Południowa) Kronan Sculpture Park (Luleå, Szwecja), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W latach 2000-2004 artysta pełnił funkcję członka Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.