A A A

Paweł Althamer

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na jego koncie znajdują się wystawy indywidualne w takich instytucjach jak: Westfälischer Kunstverein, Munster, Niemcy; Fundacja Galerii Foksal, Warszawa; Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Paryż; Fondazione Nicola Trussardi, Mediolan; Secesja, Wiedeń; New Museum of Contemporary Art, Nowy Jork. Jego prace były również prezentowane na wielu ważnych wystawach grupowych, w tym: Biennale w Istanbule (2005); Biennale w Berlinie: Von Mäusen und Menschen / Of Mice and Men (2006); Skulptur Projekte Münster (2007); Biennale Gwangju, Korea Południowa: Mainbo – 10,000 Lives (2010); Biennale w Wenecji: Il Palazzo Enciclopedico / The Encyclopedic Palace (2013). W 2004 roku zdobył Nagrodę Vincenta przyznawaną przez Bonnefantenmuseum, Maastricht, Holandia. Jego prace znajdują się w kolekcjach Israel Museum, Tate London czy Guggneheim Museum w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

06.11.2010 Warszawa. Happening zorganizowany przez Pawla Althamera – jako sprzeciw wobec marszu neonazistow, ktory w swieto niepodleglosci 11 listopada mial przjesc z Placu Zamkowego pod pomnik Dmowskiego. Althamer wraz z grupa kilkudziesieciu osob przebranych w stoje wiezniow obozu koncentracyjnego, wyszlo pochodowi neonazistow na spotkanie.
***Zdjecie moze byc uzyte w prasie lub internecie, gdy sposob jego wykorzystania oraz podpis, nie obraza osob przedstawionych na fotografii. Osoba na zdjeciach zgdadza sie na publikacje jedynie w pozytywnym kontekscie. Osoba na zdjeciach zgadza sie na publikacje tylko w kontekscie opisu dodanego do zdjec przez autora fotografii***
fot. Marcin Kalinski

Marsz Duchów, 2010
Cykl fotografii

Paweł Althamer jest performerem, twórcą akcji artystycznych, rzeźb, wideo, instalacji. W swoich działaniach i pracach artysta stawia pytanie o kondycję człowieka, o jego cielesność, związek z naturą, świadomość i stan umysłu. Althamer często angażuje do swoich akcji artystycznych grupy ludzi lub pracuje w przestrzeni, z której stara się wydobyć to, co jest ważne dla jej użytkowników, co łączy ludzi i co jest wspólne. Praca Althamera stanowi odpowiedź artysty na faszyzujące hasła, gesty i agresję członków ONR podczas manifestacji publicznych w Warszawie. Akcja Althamera miała miejsce w stolicy w czasie Marszu Niepodległości w 2010 roku. Artysta wraz z grupą innych osób zorganizował marsz ulicami miasta. Wszyscy uczestnicy przebrani byli w charakterystyczne, niebieskie pasiaki, aby przypomnieć o ofiarach II wojny światowej i Holokaustu, o ofiarach przemocy i braku tolerancji. Artysta zareagował w ten sposób na przemoc w sferze publicznej i bierność przechodniów, którzy ze spokojem przyglądali się pokazowi agresji i nietolerancji.