A A A

David Chichkan

Urodzony w 1986 r. w Kijowie, gdzie mieszka i pracuje. Artysta i aktywista. Malarz i grafik, którego ulubioną techniką jest akwarela. Anarchista. W latach 2010–2016 był członkiem ukraińskiej organizacji anarchistycznej Unia Pracowników Autonomicznych, a od 2014 r. jest członkiem libertariańskiej organizacji Czarna Tęcza. Twórca projektu badawczego LCUD (Libertariański Klub Dialektyki Podziemnej) poświęconego ideologii prawicowej na Ukrainie. Działalność artystyczną rozpoczął na początku XXI w. Uczestnik Biennale w Kijowie w 2015 r. Jego projekt W czasie wojny prezentowany był w 2016 r. w galerii ARTSVIT w Dnieprze, Ukraina. W lutym 2017 r. Chichkan zaprezentował swoją indywidualną wystawę Zmarnowana okazja w Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie – była to refleksja na temat Majdanu, dekomunizacji i wojny na wschodzie Ukrainy. Pokaz został zniszczony przez neonazistów.

David Chichkan, Przekraczanie granic 2 (Ukraina – Polska) [GA], akwarele na papierze, 2017, fot. Kacper Gorysz

Chichkan to młody, ukraiński, zaangażowany artysta i aktywista ze skłonnością do anarchii i obnażania relacji władzy. Posługuje się często rysunkiem, komiksem czy muralem (estetycznie nawiązującym często do tradycyjnego malarstwa rosyjskiego, w tym ikon i socrealizmu). Ostatnie jego prace są bezpośrednim komentarzem do przemian społecznych po rewolucji na Majdanie. W pracy Przekraczanie granic 2 (Ukraina – Polska) posługuje się grafem znanym z internetowych testów na prawicowość/lewicowość, określających nasze poglądy polityczne. Sytuuje na nim portrety anonimowych osób z Polski i Ukrainy, na tyle typowe, że każdy może spróbować odnaleźć w nich siebie i starać się umieścić na politycznym spektrum. Gdzie przebiega we współczesnych społeczeństwach, polskim i ukraińskim, granica pomiędzy prawicą i lewicą, konserwatyzmem i progresywizmem? Wszystko się dzisiaj, w czasach post-polityki i napięć społecznych i ideologicznych, miesza, więc postawienie podobnych granic staje się coraz bardziej iluzją.

David Chichkan, Przekraczanie granic [GL], akwarela, plakaty, 2017, fot. Wojciech Pacewicz

Praca Przekraczanie granic prezentowana w Lublinie jest oczywistym przypomnieniem o trwających działaniach wojennych na granicy ukraińsko-rosyjskiej na wschodzie Ukrainy i nieoficjalnym zaangażowaniem w nie armii rosyjskiej, w których giną przede wszystkim cywile. Dokładna liczba ofiar rzadko jest upubliczniana. Mieszkańcy Donbasu od kilku lat żyją w permanentnym strachu o swoje życie. Chichkan podkreśla jednak, że wojna oznacza straty po wszystkich stronach konfliktu.

Zapisz

Zapisz