A A A

Давид Чічкан

Народився 1986 року у Києві, де живе й працює. Митець і активіст. Художник і графік, улюблена техніка якого – акварель. Анархіст. Упродовж 2010–2016 років був членом української анархістської організації “Автономна спілка трудящих”, а з 2014 року – член лібертаріанської організації “Чорна райдуга”. Автор дослідницького проекту ЛКПД (Лібертарний клуб підпільної діалектики), присвяченого правій ідеології в Україні. Художню діяльність він розпочав на початку ХХІ ст. Учасник Київського бієнале 2015 року. Його проект “Під час війни” 2016 року був представлений у галереї ARTSVIT у Дніпрі, Україна. У лютому 2017 року Чічкан представив свою індивідуальну виставку “Втрачена можливість” у Центрі дослідження візуальної культури в Києві – це Були роздуми на тему Майдану, декомунізації й війни на сході України. Експозиція була знищена неонацистами.

Давид Чічкан, Перехід кордонів 2 (Україна – Польща) [ГА], Акварелі на папері, 2017

Чічкан – це молодий заангажований український художник і активіст зі схильністю до анархії й викриття влади. Він часто використовує рисунок, комікс чи мурал (які естетикою часто відсилають до традиційного російського живопису, зокрема ікон і соцреалізму). Останні його роботи – це безпосередній коментар до суспільних змін після революції на Майдані. У роботі «Перехід кордонів 2 (Україна – Польща)» він використовує графік, відомий із інтернетних тестів на визначення політичних поглядів на ліві чи праві. Розміщує в ньому портрети анонімних осіб із Польщі й України, настільки типових, що кожен може спробувати знайти в них себе й розмістити на цьому політичному спектрі. Де в сучасних суспільствах зокрема польському й українському, проходить кордон між правими й лівими, консерватизмом і прогресивністю? Нині, у часи пост-політики й суспільного й ідеологічного напруження, усе перемішується, тому прокладання кордонів усе більше стає ілюзією.

Давид Чічкан, Перехід кордонів [ГЛ], Акварель, плакати, 2017

Робота «Перехід кордонів», представлена в Любліні, – це очевидне нагадування про триваючі воєнні дії на українсько-російському кордоні на сході України й неофіційне залучення в них російської армії, через що гине передовсім цивільне населення. Точна кількість жертв рідко публікується. Жителі Донбасу останні роки живуть у постійному страху за своє життя. Чічкан однак підкреслює, що війна означає втрати з усіх сторін конфлікту.