A A A

ANNA JANKOJĆ

Tęczowa zaraza
2020
wideo, 04’17’’

Zdjęcie. Na chodniku przy ulicy tłum ludzi. Niektóre osoby trzymają w rękach tęczowe flagi i parasole. W tle znaki drogowe.
1 marca 2020 roku odbył się protest przeciwko abp. Markowi Jędraszewskiemu, znanemu przeciwnikowi osób LGBT, feministek, ateistów i ekologów. Tego dnia odprawiał on mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych w parafii św. Ojca Pio przy ul. Fieldorfa 1 w Warszawie. Film przedstawia protesty i wypowiedzi osób, które pojawiły się w czasie tego wydarzenia. Arcybiskup Jędraszewski w 2019 roku w katedrze Wawelskiej podczas mszy w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powiedział: „Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Pomimo wielu zawiadomień do prokuratury związanych z tą wypowiedzią, duchowny pozostaje niewinny, ponieważ w świetle prawa Kodeks Karny nie przewiduje kar za publiczne znieważanie ze względu na orientację seksualną.

tekst autorski

Film dostępny w Internecie: https://online2020.asp.waw.pl/teczowa-zaraza/

Anna Jankojć
Absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (2013), studiowała Teatr Fizyczny w Edynburgu (2015) , obecnie studentka na Wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w wystawieniu sztuki teatralnej „Kitchen Porters” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (2016). W swoich pracach inspiruje się teoriami estetycznymi (szczególnie fenomenologią), teatrem, sztukami wizualnymi oraz sztuką krytyczną.