A A A

Arek Pasożyt

Obraz z cyklu: Obrazy strajkujące
2020
fotografia, 40×60 cm
Na demonstracji: Nie damy się zastraszyć #stopbzdurom, Toruń, 10.08.2020, fot. Marek Krupecki

Zdjęcie. Protestujący ludzie,unoszący w rękach tęczowe flagi i transparenty.

Obraz z cyklu: Obrazy strajkujące
2020
fotografia, 40×60 cm
Jednoosobowy spacer-protest z tęczowym Obrazem Strajkującym, Wrocław, 02.09.2020, fot. Yuri Biley

Zdjęcie. Osoba z obrazem w rękach na tle bloku mieszkalnego.

Na demonstracji: Nie damy się zastraszyć #stopbzdurom, Toruń, 10.08.2020 na reprodukcji obrazu „Bociany” z roku 1900 polskiego realisty Józefa Chełmońskiego Jednoosobowy spacer-protest z tęczowym Obrazem Strajkującym, Wrocław, 02.09.2020 na reprodukcji obrazu „Pejzaż z mostkiem” z roku 1835 amerykańskiego pejzażysty
Thomasa Doughty We Wrocławiu wyszedłem na 1 osobowy spacer-protest z tęczowym Obrazem Strajkującym. Przeszedłem po miejscach, w których ostatnio odbyły się protesty czy wydarzenia, z którymi chciałem się zsolidaryzować lub je skomentować. Zacząłem pod Komendą Wojewódzką Policji na Podwalu gdzie odbyła się demonstracja ‚ Solidarne z Margot’, następne poszedłem pod Pręgierz na Rynku, przy którym miały miejsce dwie demonstracje ‚ Solidarni z Białorusią’, by na koniec dojść na Ołbin. Tu, pod Kościołem św. Michała Archanioła, miał miejsce transfobiczny atak na proekologiczną miejską akcję „Zmień piec”. Obrazy z cyklu “Obrazów Strajkujących”, które są malowane w odpowiedzi na aktualne protesty, demonstracje oraz ruchy społeczne w przestrzeni publicznej.
W czasie eskalacji bezprawia i niesprawiedliwości rządzącej partii, na które odpowiadają społeczno-polityczne ruchy uliczne, jako artysta adekwatnym pomysłem było, i jest nadal, wyjść na ulicę protestować z obrazami, które maluję
w pracowni.

tekst autorski

Arek Pasożyt
W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach, instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. U podstaw jego działań stoi wiara w terapeutyczną rolę sztuki i przekonanie, że dzięki niej ludzie mogą poprawić swoją sytuację. Od początku działań jako Pasożyt artysta w tle malował obrazy, które z czasem stały się coraz istotniejszą częścią jego twórczości. Poza formalnym pasożytnictwem stają się próbą głosu o kondycji człowieka i świata, a także z czasem bezpośrednim komentarzem do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej.
Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął wychodzić z obrazami na demonstracje („Obrazy Strajkujące”).