A A A

IGOR GRUBIĆ

East Side Story
2008
wideo, 14’00”

Dwa kadry z filmu na czarnym tle. Kadr po lewej stronie przedstawia tłum ludzi i policjantów. Kadr po prawej stronie przedstawia mężczyznę w żółtej bluzie na ulicy. Pod spodem biały napis "Devil! You're the Devil! You're God's enemy'.
Pracę, której tytuł nawiązuje do „West Side Story”, tworzą dwie projekcje, pierwsza o charakterze dokumentacyjnym, druga performatywnym. Dokument rejestruje wydarzenia, które rozegrały się w czasie parad równości w Belgradzie w 2001 r. oraz w Zagrzebiu w 2002 r. W obu przypadkach widz zostaje skonfrontowany z momentami trudną do oglądania przemocą, jakiej dopuszczają się członkowie środowisk ultranacjonalistycznych względem uczestników marszu, a także policji. Brutalność tych scen, w których biorą udział również zwykli przechodnie, zostaje skontrastowana z tanecznym performansem. Tancerze płynnie odtwarzają ruchy osób biorących udział w pochodzie, jak i agresorów. W „East Side Story” widzimy jak, nie tylko w byłej Jugosławii, ale całej Europie, na społeczno-polityczną arenę wkracza nowy „wróg wewnętrzny”, czyli mniejszości seksualne.

Sylwia Hejno

Film dostepny w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=oqGA1duVfJA

Igor Grubić
Urodzony w 1969 w Zagrzebiu. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie artystów chorwackich. Jego twórczość obejmuje interwencje site-specific w przestrzeni publicznej, fotografię i film. Od 2000 roku pracuje również jako producent i autor filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i reklam społecznie zaangażowanych. Reprezentował Chorwację na 58. Biennale w Wenecji, realizując długofalowy projekt Traces of Disappearing (w trzech aktach). Grubić brał udział w wielu ważnych wystawach międzynarodowych. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach
TATE Modern, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie i Zagrzebiu, Muzeach Sztuki Kadist Collection, Kontact Collection i Art Collection Telekom.